Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
13.11.2015 aktualizacja 13.11.2015

W poniedziałek Muzeum Egipskie można zwiedzić za darmo

Muzeum Egipskie w Kairze. Fot. S. Zdziebłowski Muzeum Egipskie w Kairze. Fot. S. Zdziebłowski

W poniedziałek, 16 listopada, wstęp do Muzeum Egipskiego będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających – poinformował Mamdouh Eldamety, minister ds. Starożytności. Inicjatywa związana jest z obchodami 113. rocznicy założenia tej jednej z najsłynniejszych placówek muzealnych świata. W muzeum można obejrzeć także zabytki odkryte przez Polaków.

Muzeum Egipskie w Kairze prezentuje około 150 tys. unikalnych zabytków głównie z czasów panowania faraonów. Wśród nich jest wyposażenie grobowca Tutanchamona, mumie licznych egipskich władców, niezliczone posągi i drobne rękodzieło cywilizacji egipskiej. Sposób ekspozycji niewiele zmienił się od ponad 100 lat. Na parterze zabytki prezentowane są według klucza chronologicznego, a na piętrze według tematyki.

W Muzeum Egipskim zauważalny jest wkład polskich archeologów w badanie państwa faraonów. W ramach mauzoleum znajdującego się w ogrodzie muzeum, które, poświęcone jest Augustowi Mariettowi (założycielowi Egipskiej Służby Starożytności), ustawiono popiersia wybitnych badaczy Egiptu. Od 2007 do tego grona dołączyła figura prof. Kazimierza Michałowskiego, założyciela polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Popiersie ustawiono w 2007 roku z okazji obchodów 70-lecia obecności polskich naukowców w Egipcie.

Ciekawostką jest też fakt, że wśród zabytków otwierających wystawę stałą na parterze są takie, które zostały odkryte przez polską misję wykopaliskową działającą od wielu lat w Tell el-Farcha w Delcie Nilu.

Blisko 10 lat temu archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie natknęli się na unikatowe zabytki. Był to zespół kilkudziesięciu figurek wykonanych z kłów hipopotama, określany przez niektórych jako najpiękniejszy przykład miniaturowej sztuki egipskiej. Zabytki pochodzą z 1. poł I dynastii, czyli są starsze od słynnych piramid w Gizie o około 500 lat. Tuż obok nich w gablotach można przyjrzeć się jeszcze starszym złotym figurom, które też odkryli Polacy w Tell el-Farcha. W momencie znalezienia obie figurki były prawie całkowicie zniszczone. Odkryto wiele fragmentów złotej folii, którą obłożono pierwotnie rdzeń posążków, po którym do naszych czasów nie przetrwał ślad. Dzięki wielomiesięcznej pracy konserwatorów z Polski odzyskały swoją świetność i są eksponowane w Muzeum Egipskim. Naukowcy przypuszczają, że jedna z nich przedstawia władcę, druga - jego następcę. Wymienionym zabytkom towarzyszą również dwa duże i pieczołowicie wykonane krzemienne ostrza, które odkryto wraz ze złotymi figurami.

W czasie rewolucji w 2011 roku doszło do włamania i kradzieży niewielkiej części zabytków, ale muzeum przetrwało niepokoje społeczne niemal nietknięte. Nadal jest jednym z głównych celów zagranicznych wycieczek w Kairze. Jak zapowiedziało Ministerstwo ds. Starożytności, w najbliższy poniedziałek placówkę będzie można zwiedzić za darmo, w towarzystwie przewodników, którzy oprowadzą przybyłych również bez opłat. Od godziny 9 rano na dziedzińcu muzeum odbywać się będzie szereg wydarzeń kulturalnych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024