Strona główna Aktualności

Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015

13.11.2015 Konkursy, Popularyzacja nauki, Popularyzator nauki, Popularyzator Nauki 2015

Fot. Fotolia

Znamy już 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015. Wybrali ich w pierwszym etapie głosowanie członkowie Kapituły. Z tego grona Kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców w każdej kategorii - poznamy ich 17 grudnia, podczas konkursowej gali w siedzibie resortu nauki w Warszawie.

W tej edycji zainteresowanie konkursem było rekordowe - nadesłano 101 zgłoszeń.

 

Nagrody można zdobyć w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni (oddzielnie nagrodzeni będą naukowcy, i oddzielnie animatorzy popularyzacji); Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Kapituła konkursu może też przyznać prestiżową nagrodę specjalną.

 

Wyróżnienia otrzymują zwycięzcy dwóch pozostałych kategorii: Nauka w internecie - za internetową aktywność popularyzatorską, oraz Sponsor popularyzacji - dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

 

Jak co roku redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

 

W tegorocznej 11. edycji konkursu Popularyzator Nauki największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria Popularyzatorzy indywidualni - Naukowcy, w której kandydowało 39 popularyzatorów.

 

Członkowie Kapituły zapoznali się z sylwetkami wszystkich kandydatów i w zdalnym głosowaniu wybrali w każdej kategorii po maksymalnie trzy kandydatury. W finale w każdej kategorii o nagrodę walczyć będą te kandydatury, które uzyskały najwięcej głosów - w sumie 21 zgłoszeń. Ostateczne decyzje, kto z tego grona zdobędzie nagrody i wyróżnienia, członkowie Kapituły podejmą na posiedzeniu w Warszawie.

 

Uroczysta gala konkursowa, podczas której poznamy zwycięzców tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, odbędzie się 17 grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią osoby niezwiązane z nauką zainteresować osiągnięciami naukowymi.

 

Sylwetki finalistów kandydujących w kategoriach głównych prezentowane będą od środy 18 listopada w serwisie Nauka w Polsce.

 

Oto lista tegorocznych finalistów:

 

Popularyzatorzy indywidualni - podkategoria Naukowcy

 

* Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

 

* Dawid Myśliwiec

 

* Marek Grzegorz Siłuszyk

 

 

 

Popularyzatorzy indywidualni - podkategoria Animatorzy Popularyzacji

 

* Michał Kusiak 

 

* Karol Wójcicki

 

* Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka 

 

 

Instytucje Naukowe

 

* AMUL (Aktywny Mały Uniwersytet Latający) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

 

* Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

* Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie

 

 

 

Instytucje Pozanaukowe

 

* Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

 

* Fundacja Grupy Adamed

 

* Stowarzyszenie POLARIS - OPP

 

 

 

Media

 

* Program "Astronarium" (TVP)

 

* Forum Akademickie

 

* Rafał Motriuk (Polskie Radio)

 

 

 

Nauka w Internecie

 

* Blog Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

 

* Mądre Książki

 

* Portal „Przystanek Nauka" UŚ

 

 

 

Sponsor popularyzacji

 

* KGHM Polska Miedź S.A.

 

* Red Bull

 

* Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs Popularyzator Nauki, organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.

 

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi