Strona główna Aktualności

Narodowe Centrum Nauki dofinansowało już 10 tys. projektów

17.11.2015 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Już ponad 10 tysięcy projektów badawczych uzyskało finansowanie z Narodowego Centrum Nauki. W rozstrzygniętych właśnie konkursach OPUS 9, PRELUDIUM 9 i SONATA 9, na prowadzenie badań przyznano naukowcom niemal 355 mln zł.

"Łącznie w rozstrzygniętych po raz dziewiąty konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA polscy naukowcy złożyli do Narodowego Centrum Nauki 4263 wnioski. Finansowanie na łączną kwotę niemal 355 mln zł otrzyma ponad 21 proc. z nich" - informuje w przesłanym komunikacie Narodowe Centrum Nauki.

 

"Narodowe Centrum Nauki działa dopiero od pięciu lat, dlatego tym bardziej cieszy mnie, że polscy naukowcy już ponad dziesięć tysięcy razy skorzystali z naszego wsparcia" – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki. "Co więcej, w rozstrzygniętych właśnie konkursach współczynnik sukcesu wrócił do poziomu ponad 20 proc., przede wszystkim dzięki dodatkowym 110 milionom złotych przewidzianym w budżecie NCN na rok 2016. Mam nadzieję, że taki dodatkowy zastrzyk finansowy pomoże polskim naukowcom rozwinąć skrzydła i pozwoli im prowadzić naprawdę wartościowe badania" – podkreśla prof. Błocki.

 

Kierownikiem dziesięciotysięcznego projektu zakwalifikowanego do finansowania w rozstrzygniętym właśnie konkursie SONATA 9, jest dr inż. Maciej Zawadzki z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Badania będą dotyczyć wodnych układów dwufazowych.

 

"Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, czym są dwuskładnikowe układy wodne, zapewne w pierwszym skojarzeniu wymieniłby nazwę któregoś z popularnych alkoholowych drinków, tymczasem ABS-y (z ang. Aqueous Biphasic Systems) to coś, co bardziej przypomina znane wszystkim połączenie wody z oliwą. Nawet po starannym zmieszaniu, w naczyniu ponownie pojawią się dwie warstwy. Charakterystyczną cechą układów dwufazowych jest to, że uzyskanie z nich homogennej cieczy możliwe jest tylko w tzw. krytycznej temperaturze mieszania" – mówi dr Maciej Zawadzki. "W swoich badaniach chciałbym skupić się w szczególności na tych, w których zanik rozwarstwienia ma miejsce w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Układy takie są niezwykle interesujące, oraz mają one największe szanse na wykorzystanie w praktyce np. w biosyntezie" - dodaje.

 

W konkursie SONATA 9 złożono 724 wnioski, z czego do finansowania wyłoniono 142 na kwotę niemal 54,5 mln zł. To konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany do 5 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego.

 

Osobom, które nie posiadają doktoratu dedykowany jest konkurs PRELUDIUM. Początkujący naukowcy, którzy składają wnioski w tym konkursie, nie muszą być słuchaczami studiów doktoranckich, a tematyka realizowanego przez nich grantu może być niezależna od przygotowywanej pracy doktorskiej. W konkursie PRELUDIUM 9 do NCN wpłynęło 1427 wniosków, a finansowanie w wysokości ponad 36 mln zł otrzyma 336 projektów.

 

W konkursie OPUS 9 startować może każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Niezmiennie cieszy się on największą popularnością w ofercie NCN. Tym razem konkurowało w nim 2112 wniosków. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 425, zaś jego laureaci otrzymają ponad 264 mln zł.

 

Po raz pierwszy w historii konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA Narodowe Centrum Nauki publikuje również opis popularnonaukowy każdego z projektów zakwalifikowanych do finansowania, zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Opisy zostały sporządzone przez samych autorów wniosków i w niezmienionej formie opublikowane wraz z listami rankingowymi.

 

"Chcemy, żeby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się, na jakiego rodzaju badania są przeznaczane pieniądze z budżetu NCN. Do tej pory publikowaliśmy tylko tytuł projektu, który rzadko kiedy wyrażał, na czym będą polegać badania. Poprosiliśmy więc wnioskodawców o sporządzenie popularnonaukowych opisów swoich badań – i te właśnie opisy zwycięskich projektów można odnaleźć teraz na stronie internetowej NCN" – podkreśla dyrektor NCN.

 

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 9, PRELUDIUM 9 i SONATA 9 wraz z popularnonaukowymi opisami projektów znajdują się pod adresem.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi