Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
18.11.2015 aktualizacja 18.11.2015

Prawa półkula mózgu może przejąć funkcję mowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po udarze lewej półkuli mózgu prawa strona może przejąć funkcje związane z mówieniem, umożliwiając pacjentom porozumiewanie się z otoczeniem – zawiadamia czasopismo „Brain”.

Od wielu lat trwa debata dotycząca tego, czy prawa półkula mózgu pomaga, czy przeszkadza pacjentom po udarze w odzyskaniu zdolności do mówienia. Teraz naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown (USA) wykazali, że prawa półkula mózgu może przejąć od lewej funkcje mowy, a pacjenci, którzy doświadczyli udaru lewej półkuli mózgu, lecz odzyskali zdolność do wypowiadania się, mają więcej istoty szarej w tylnej części prawej półkuli – rejonie imitującym obszary mowy lewej części mózgu.

„W ciągu ostatniej dekady wielu naukowców sugerowało, że prawa półkula mózgu przeszkadza w odzyskaniu sprawności językowej po udarze lewej. Wyniki naszego badania sugerują z kolei, że jest zupełnie odwrotnie – prawa półkula kompensuje ubytki i pomaga w wyzdrowieniu” – mówi koordynator badania Peter Turkeltaub.

Badacze sprawdzili objętość istoty szarej w tylnej części prawej półkuli mózgu u 32 osób po udarze lewej strony mózgu i 30 osób kontrolnych.

Okazało się, że pacjenci, którzy odzyskali zdolność do mówienia po udarze, mieli większą objętość istoty szarej w prawej półkuli mózgu niż pacjenci, którym nie udało się dojść do siebie po incydencie mózgowo-naczyniowym oraz większą niż osoby z grupy kontrolnej.

„To pokazuje, że rozwój tych obszarów mózgu jest powiązany z lepszym funkcjonowaniem mowy po udarze” – podsumowuje Turkeltaub. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024