14.11.2018
PL EN
20.11.2015 aktualizacja 20.11.2015

Prof. Janusz Gil patronem Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Władze Uniwersytetu Zielonogórskiego postanowiły uczcić pamięć zmarłego rok temu prof. Janusza Gila - wybitnego pedagoga, astronoma i astrofizyka. Został on patronem Instytut Astronomii tej największej lubuskiej uczelni.

We wtorek (24 listopada br.) odbędzie się uroczystość związana z nadaniem imienia Profesora Janusza Gila Instytutowi. Stosowną uchwałę Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego podjął na wrześniowym posiedzeniu - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) Ewa Sapeńko.

"W programie wtorkowej uroczystości znalazło się Kolokwium wspomnieniowe o profesorze Gilu i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Uroczystość odbędzie się w dniu urodzin profesora” - powiedziała Sapeńko.

Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii UZ prof. Giorgi Melikidze podkreślił w rozmowie z PAP, że Janusz Gil "był niezwykłym człowiekiem i przyjacielem".

"Nie przesadzę jeżeli powiem, że był wizjonerem, ale takim, którego wizje były realne do urzeczywistnienia. Chociaż często tylko on w to wierzył. Tak było przecież z powstaniem Instytutu Astronomii w Zielonej Górze, kiedy na początku nikomu nawet do głowy nie przyszło, że uda się go stworzyć. A dziś? Dziś Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego ma już ugruntowaną naukową renomę nie tylko w Polsce czy Europie. Śmiem twierdzić, że i na świecie. A to wszystko dzięki profesorowi Januszowi Gilowi” – zaznaczył.

Prof. Janusz Gil pracował w Zielonej Górze od 1988 r., najpierw jako adiunkt w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, później jako dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a ostatnio jako prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zmarł nagle 19 października 2014 r. w swoim domu w Wilkanowie niedaleko Zielonej Góry. Miał niespełna 63 lata.

Oprócz funkcji prorektora we władzach Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Gil zajmował się badaniem pulsarów i gwiazd neutronowych, a w szczególności ich promieniowaniem radiowym i rentgenowskim.

Z jego inicjatywy 1 lipca 1989 r. powstało Zielonogórskie Centrum Astronomii, które było prekursorem Instytutu Astronomii UZ. Instytut pod kierownictwem prof. Gila stał się liczącym i znanym w kraju oraz na świecie ośrodkiem astronomii.

Janusz Gil urodził się w 1951 r. w Bielsku Białej. Studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym WSP w Rzeszowie, studia doktoranckie ukończył na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1983 r.), tam też habilitował się (1988 r.) i uzyskał tytuł profesora (1996 r.).

Prowadził wykłady w wielu zagranicznych ośrodkach naukowych. Po obronie doktoratu w 1984 r. wyjechał do Narodowego Centrum Radioastronomii w Charlottesville w USA. Lata 1985-1987 spędził na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kentucky w USA.

W latach 1991-1993 przebywał na stypendium Humboldta w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka w Bonn. W 1997 roku wyjechał jako honorowy profesor wizytujący na Uniwersytet w Hong Kongu. Honorowe stypendium Humboldta uzyskał w 2001 roku. W 2005 roku przebywał na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Las Vegas w Nevadzie w USA, jako profesor wizytujący.

Janusz Gil był autorem wielu artykułów i kilku książek popularnonaukowych.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2018