Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
23.11.2015 aktualizacja 23.11.2015

W Krakowie o nauce w zwierciadle (pop)kultury

O tym, jak naukę i badaczy postrzega kultura popularna – twórcy filmów, książek czy komiksów, mówić będą 28 i 29 listopada uczestnicy sesji "Dyskurs oswojony. Nauka w zwierciadle (pop)kultury", zorganizowanej w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Prelegentami będą studenci, doktoranci i eksperci reprezentujący różne dyscypliny: od kulturoznawstwa i historię po psychologię i filozofię.

Tematy, jakie mają pojawić się w wystąpieniach to m.in.: czy przez popkulturę można popularyzować naukę?; czy i jak popkultura widzi naukę: zachęca, zniechęca, rozpowszechnia mity, buduje lub degraduje jej status?; wizerunek nauki i naukowca w popkulturze: analiza na przykładzie konkretnych dzieł, np. filmów "Piękny umysł", "Teoria wielkiego podrywu","Teoria wszystkiego", komiksów i memów.

Organizatorzy chcą też przyjrzeć się drugiej stronie zagadnienia, a więc temu, jak nauka przygląda się popkulturze. Mowa więc będzie o metodologii badania kultury popularnej i o tym, czy można łączyć dwie perspektywy: fana popkultury i jej analityka.

Konferencji towarzyszyć będzie gra miejska Poszukiwacze zaginionej nauki, skierowana do wszystkich chętnych, nie tylko uczestników konferencji. W roli głównej wystąpi nie kto inny, jak „Indiana Jones”, który przybył już do Krakowa ze specjalną misją. Jak informują na Facebooku organizatorzy stwierdził on, że „podróż do Królestwa Kryształowej Czaszki i Świątyni Zagłady to była kaszka z mleczkiem w porównaniu do przejazdu polskimi drogami”.

Gra miejska ma na celu promocję Krakowa, jako miejsca o bogatej naukowej tradycji oraz naukowego spojrzenia na popkulturę, zwłaszcza wśród studentów i doktorantów.

Zespoły chętnych do udziału w grze składające się z 2-4 graczy powinny rejestrować się na stronie: https://poszukiwaczenauki.wordpress.com/

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024