Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.11.2015 aktualizacja 24.11.2015

Dzieci kobiety leczonych bariatrycznie są bardziej zagrożone otyłością i cukrzycą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci kobiet, które przeszły operację bariatryczną, czyli chirurgiczny zabieg zmniejszenia żołądka, są bardziej narażone na otyłość i cukrzycę - wynika z badania amerykańskich naukowców, zaprezentowanego podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, która zakończyła się przed kilkoma dniami w Annapolis (USA).

Autorami badania są lekarze z Centrum Medycznego należącego do Uniwersytetu Mississippi.

„Wiemy, że chirurgiczne metody leczenia otyłości, czyli właśnie bariatria, poprawiają płodność kobiet, które wcześniej, ze względu na swoją tuszę, miały z nią problemy. Zmniejszają także ryzyko poważnych powikłań ciążowych, charakterystycznych dla pań z nadwagą: cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego” - wyjaśniają autorzy badania.

„Jednak w zakończonych ostatnio eksperymentach na szczurach dowiedliśmy, że operacja bariatryczna istotnie zmienia równowagę hormonalną i chemiczną organizmu, przez co potomstwo matek, które ją przeszły, może być narażone na różne problemy. I to zarówno w życiu płodowym, jak i w późniejszym okresie” - dodają.

Badaczom udało się zaobserwować, że szczurze samice, które poddano zabiegowi pionowej mankietowej resekcji żołądka polegającej na usunięciu 80 procent tego organu, rodziły dzieci mniejsze (i w mniej licznych miotach), za to bardziej podatne na rozwój cukrzycy i otyłości, a także cierpiące na nietolerancję glukozy.

Okazało się również, że łożyska zoperowanych samic wykazały silniejszą aktywację genów zaangażowanych w przebieg reakcji zapalnych oraz związanych z niedoborami tlenu.

„Otrzymane dane wskazują, że hormonalne i chemiczne zmiany spowodowane operacją bariatryczną mogą prowadzić do zahamowania wzrostu płodu. Z kolei w późniejszym życiu potomstwo matek leczonych tą metodą ma znacznie większe ryzyko zachorowania na cukrzycą i otyłość” - podsumowują autorzy omawianej pracy.

„Wszyscy wiemy, że korzyści, jakie płyną z zastosowania bariatrii, są nie do przecenienia, jeśli chodzi o zdrowie dorosłych kobiet. Natomiast warto pamiętać, że oprócz korzyści zabieg ten wiąże się też z negatywnymi konsekwencjami dla przyszłych dzieci leczonych w ten sposób pań” - dodają.

kap/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024