Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.11.2015 aktualizacja 24.11.2015

Dwujęzyczność pomaga wyjść z udaru

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami mają większe szansę odzyskania sprawności umysłowej po udarze mózgu – sugerują przeprowadzone w Indiach badania opublikowane przez „Stoke”.

Udar może doprowadzić do afazji objawiającej się brakiem zdolności mówienia i rozumienia mowy. Część dotkniętych nią pacjentów po pewnym czasie odzyskuje jednak zdolności porozumiewania się.

Z badań neurologa Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Bangalore w Indiach, prof. Suvarna Alladiego wynika, że większe szanse na to mają ludzie dwujęzyczni (lub znający więcej języków). Hinduski specjalista wykazał to na przykładzie mieszkańców miasta w południowych Indiach Hajdarabad, którzy na co dzień mówią co najmniej dwoma językami, bez względu na wykształcenie i status społeczny.

Prof. Alladi przez dwa lata obserwował rekonwalescencję 608 pacjentów po udarze mózgu, spośród których 353 było dwujęzycznych, a 255 posługiwało się jednym językiem. Okazało się, że spośród osób dwujęzycznych ponad 40 proc. znowu było w stanie się porozumiewać. W drugiej grupie osób jednojęzycznych zdolność mówienia odzyskało mniej niż 20 proc. pacjentów.

Współautor badań dr Thomas Bak z University of Edinburgh zwraca uwagę, że osoby dwujęzyczne nie tylko częściej wychodziły z afazji, ale lepiej radziły sobie w testach badających umiejętność zapamiętywania i przetwarzania informacji. Byli one również mniej narażone na demencję.

Szkocki specjalista wyjaśnia, że znajomość języków sprawia, że w mózgu jest więcej połączeń nerwowych, dzięki czemu jest większa ich rezerwa, gdy dojdzie do uszkodzenia komórek mózgu. Podobną zależność w przypadku chorych na demencję zaobserwowano u osób z wyższym wykształceniem, u których choroba ta zwykle później się objawiała.

Dr Jose Biller z Loyola University Stritch School of Medicine Chicago twierdzi w wypowiedzi dla Reutersa, że nie ma znaczenia, w jakim okresie życia opanujemy umiejętność posługiwania się drugim językiem. Zawsze opóźnia to spadek sprawności umysłowej związanej z wiekiem.

Dr Bak podkreśla, że korzystny wpływ wywiera jakakolwiek aktywność umysłowa, zarówno nauka języków obcych, jak i rozwiązywanie zagadek czy nauka gry na instrumencie. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024