Strona główna Aktualności
Przyroda

Pomysłodawca "szytych na miarę" katalizatorów wygrał Dream Chemistry Award

24.11.2015 Przyroda, Konkursy

Dr Mircea Dincă z amerykańskiego MIT, laureat konkursu Dream Chemistry Award. Źródło: IChF PAN

Autor projektu stworzenia uniwersalnych katalizatorów potrzebnych w produkcji różnych substancji, dr Mircea Dincă z amerykańskiego MIT, został laureatem konkursu Dream Chemistry Award. Zwycięzcę wyłoniono w poniedziałek w Warszawie.

Organizatorem konkursu Dream Chemistry Award jest Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN). Konkurs ma na celu uhonorowanie najciekawszego, niezrealizowanego jeszcze naukowego projektu z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową.

 

Nagroda wyniosła 15 tys. euro.

 

Laureatem tegorocznej edycji konkursu został dr Mircea Dincă z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge (USA) za projekt katalizatorów naśladujących efektywną katalizę zachodzącą w komórkach. Katalizatory to substancje, które same nie uczestniczą w reakcji chemicznej, ale pomagają ją przeprowadzić - dzięki nim przebiega ona szybciej, jest też tańsza. "Interesuje nas opracowanie stworzonych na miarę katalizatorów, zaprojektowanych do praktycznie każdej reakcji chemicznej, jaką będziemy chcieli przeprowadzić" - powiedział PAP dr Dincă.

 

Jak wyjaśnił, produkcja uniwersalnych katalizatorów, które po niewielkiej modyfikacji można by było wykorzystywać w procesach tak różnych, jak choćby polimeryzacja i oligomeryzacja, nieprawdopodobnie uprości proces projektowania i produkcji różnych materiałów. "Normalnie przestawienie się z jednej takiej reakcji na drugą wymaga ogromnych nakładów" - podkreślił.

 

"Sposób, w jaki do tego podchodzimy, jest zasadniczo różny od tego, co robili naukowcy w ostatnich 70 latach. Oni tworzyli oddzielne katalizatory do każdego z procesów. My chcemy wziąć nowy +materiał - rodzica+, i zmieniając w nim kilka parametrów - sprawić, by dał się wykorzystać w różnych procesach" - dodał Dincă.

 

Opowiadając o pracy laureata przewodniczący jury, prof. dr hab. Robert Hołyst z IChF PAN podkreślił, że wzorem są tu enzymy, które występują w organizmach żywych. Dodał, że w swoich poszukiwaniach dr Dincă skupia się na strukturach zwanych Metal Organic Frameworks (MOF). "Pokazał, że mają one kilka takich cech, jak enzymy: są dynamiczne, potrafią katalizować różne reakcje, odpowiadają na temperaturę, można z nich wymienić metale... Pokazał kierunek" - tłumaczył w rozmowie z PAP.

 

W konkursie Dream Chemistry Award uczestniczą młodzi naukowcy (do 36. roku życia) z całego świata, którzy obronili doktorat (w tegorocznej edycji) w roku 2008 lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia było nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej.

 

"Poziom był bardzo wysoki" - podkreślił prof. Hołyst, mówiąc o tegorocznych zgłoszeniach.

 

Do finału weszli też dr Eric Glowacki z Johannes Kepler University w Linz (Austria) - za projekt biokompatybilnych materiałów do budowy bioelektronicznych interfejsów; dr Denis Menshykau z Bayer Technology Services w Leverkusen (Niemcy) - za projekt tworzenia leków z cząsteczkami o strukturze indywidualnie dopasowanej do cech organizmu konkretnego pacjenta; dr Yogesh Surendranath z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA) - za projekt dotyczący zastosowań katalizy do wyłapywania dwutlenku węgla na grafenie; dr hab. Jiayin Yuan z Max Planck Institute of Colloids and Interfaces w Poczdamie (Niemcy) - za projekt budowy elektrowni generującej prąd dzięki odpowiednim membranom jonowym, wykorzystującym gradient zasolenia między wodą słodką a słoną.

 

"Marzenia laureatów z całego świata odzwierciedlają trendy na świecie dotyczące tego, o czym możemy w ogóle marzyć. W tym roku widać, że wszystkie marzenia były bardzo praktyczne - i tak skonstruowane, że łatwo je w którymś momencie przekształcić w projekt naukowy" - dodał prof. Hołyst, członek jury konkursu.

 

Komitet honorowy konkursu Dream Chemistry Award tworzą wybitni chemicy: laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (MIT), prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University) oraz prof. Bartosz Grzybowski (Uslan National Institute of Science and Technology).

 

Zwycięzcą poprzedniej edycji Dream Chemistry Award był dr Evan Spruijt, chemik z Ecole Superieure de Physique et de Chimie Industrielles (ESPCI) we Francji, zajmujący się zastosowaniem klasycznych koncepcji chemii fizycznej w rozwiązywaniu kluczowych zagadnień biofizyki, w tym związanych z powstawaniem komórek, mechanizmami ich wzrostu oraz zachodzącymi w nich zjawiskami kolektywnymi. Dr Spruijt otrzymał nagrodę za projekt wytwarzania mikrokropel wody, które można byłoby zaprogramować w taki sposób, aby w odpowiednich warunkach fizyko-chemicznych samoczynnie wzrastały i się dzieliły – a więc modelowały najważniejsze cechy żywych komórek.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ je/

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi