Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
27.11.2015 aktualizacja 27.11.2015

Amerykanie wyhodowali komary nieprzenoszące malarii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmodyfikowane genetycznie komary odporne na zakażenie pierwotniakiem wywołującym malarię wyhodowali specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego – informuje PNAS.

Kierujący badaniami dr Anthony Jameso twierdzi, że do eksperymentu wykorzystano żyjące w Indiach owady z gatunku Anopheles stephensi. Metodą edytowania genów o nazwie Crispr wprowadzono do ich DNA gen uodporniający komary na zakażenie malarycznym pierwotniakiem.

Przemycony gen koduje przeciwciała, które uodporniają owady na działanie pierwotniaka. „Dlatego człowiek ukąszony przez takiego komara nie powinien zostać zakażony malarią” – twierdzi dr Jameso.

Specjalista dodaje, że wprowadzenie do przyrody zmodyfikowanych komarów mogłoby zmniejszyć zagrożenie malarią. Tym bardziej, że eksperymenty wykazały, że gen uodporniający na działanie pierwotniaków malarii niemal w 100 proc. jest przekazywany kolejnemu pokoleniu.

Komary te łatwo też się rozprzestrzeniają. Uczestniczący w badaniach Valentino Gantz twierdzi, że w po 10 generacjach ich odsetek zwiększa się z 1 proc. do 99 proc.

Dr Anthony Jameso jest przekonany, że podobnie można zmodyfikować genetycznie również inne gatunki komarów. Uważa, że taka metoda modyfikacji ma większą szansę akceptacji. Przed kilkoma laty wyhodowano komary, które były bezpłodne, jednak wprowadzenie ich do natury byłoby bardziej ryzykowne. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024