Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.12.2015 aktualizacja 02.12.2015

Fundacja Grupy Adamed - popularyzacja nauki i wspieranie zdolnej młodzieży

Źródło: Fundacja Grupy Adamed Źródło: Fundacja Grupy Adamed

Fundacja Grupy Adamed wspiera Laboratorium BioCentrum Edukacji Naukowej i organizuje spotkania popularyzujące wiedzę. A młodzi pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych w programie stypendialnym Adamed SmartUp mogą sprawdzić swoją wiedzę i wygrać wyjazd na wakacyjny kurs naukowy.

Fundacja Grupy Adamed jest finalistą w kategorii Instytucje Pozanaukowe w XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fundacja wspiera działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Pomaga uzdolnionej młodzieży w kontaktach ze środowiskiem naukowym. Swoje działania kieruje także do rodziców, do szkół, kuratoriów oświaty, kół zainteresowań, a także do ośrodków i instytucji badawczych oraz pracujących tam naukowców.

Od roku Fundacja prowadzi program naukowo-edukacyjny ADAMED SmartUP dla dzieci i młodzieży w Polsce. Jest to również program stypendialny, skierowany do szczególnie utalentowanej młodzieży w wieku 15-19 lat. Umożliwia on wybitnie uzdolnionym uczniom prowadzenie badań, odbywanie staży i praktyk w instytucjach naukowych i badawczych oraz pomaga w przygotowaniu aplikacji na studia wyższe i zaplanowaniu kariery.

Na stronie www.adamedsmartup.pl dostępne są lekcje edukacyjne, które w ciekawy sposób pokazują i tłumaczą zagadnienia naukowe z biologii, fizyki, chemii i matematyki. Do każdej lekcji dołączone są materiały do wykorzystania w szkole przez nauczyciela oraz odnośniki do innych źródeł, dla osób „chcących wiedzieć więcej”. Na tej samej stronie znajduje się również kompendium wiedzy o aplikacji na studia w Polsce i za granicą. Fundacja Grupy Adamed jest również Instytucją Wspierającą Laboratorium BioCentrum Edukacji Naukowej – miejsca, w którym odbywają się zajęcia naukowe dla młodzieży i nauczycieli.

We wrześniu Fundacja rozpoczęła konkurs skierowany do szkół, w którym do wygrania jest wyposażenie szkolnego laboratorium. Konkurs angażował całe klasy i koła zainteresowań. Zadanie polegało na przygotowaniu lekcji edukacyjnej na jeden z zadanych tematów: „Fizyka od kuchni”, „Co robi mózg, gdy człowiek śpi?”, „Czy mikroorganizmy mogą być dla nas dobre?”, „Kolorowa chemia”. Zgłoszono na niego 130 filmów.

Założona w 2014 roku fundacja zdążyła zorganizować spotkania popularyzujące naukę w 20 liceach ogólnokształcących w całej Polsce. Bezpłatne warsztaty naukowe ADAMED SmartUP Academy odbyły się w pięciu polskich miastach. Popularyzowano na nich medycynę i biochemię.

Uczestnicy programu stypendialnego, po zakończeniu wieloetapowego programu rekrutacji, wzięli udział w innowacyjnym obozie naukowym. Wzięli tam udział w praktycznych zajęciach z zakresu chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nanotechnologii. Uczniowie odwiedzili ośrodki naukowe i badawcze niedostępne na co dzień zwiedzającym: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Adamed.

Fundacja współorganizowała tzw. drzwi otwarte Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W Warszawie brała udział w konferencji TEDX oraz Warsaw Innovation Days. Współpracujący z nią eksperci wygłosili cykl wykładów „Dowiedz się więcej na Placu Defilad” i uczestniczyli w XIX Festiwalu Nauki. Naukowcy współpracujący z projektem popularyzują nauki ścisłe i przyrodnicze podczas otwartych wykładów, na blogach oraz w ramach niezależnej działalności. Ambasadorami programu są młodzi naukowcy, którzy popularyzują nauki ścisłe i przyrodnicze wśród swoich rówieśników: Kinga Panasiewicz, Jerzy Szuniewicz, Joanna Jurek, Monika Leończyk i Dominika Bakalarz.

Platforma www.adamedsmartup.pl została odwiedzona ponad 91 000 razy przez 59 000 unikalnych użytkowników. Filmy naukowe zostały obejrzane ponad 37 000 razy. Do udziału w I edycji programu ADAMED SmartUP zgłosiły się 5534 osoby. Patronat honorowy nad programem objęły czołowe uczelnie, ministerstwa i instytucje naukowe.

Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Dziś firma jest producentem ponad 250 produktów oferowanych pacjentom w 60 krajach świata. Tworzy konsorcja naukowo-badawcze z wiodącymi uczelniami oraz instytutami naukowymi.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024