Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
30.11.2015 aktualizacja 30.11.2015

„Warsztaty w pudełku” – nowa akcja dla szkół Fundacji Uniwersytet Dzieci

Działająca od wielu lat w kilku miastach Fundacja Uniwersytet Dzieci rozszerza swoją działalność. Już w grudniu startuje jej nowa akcja „Warsztaty w pudełku”. Chętni nauczyciele z całego kraju dostaną darmowe „skrzynki z pomysłami” inspirujące do prowadzenia ciekawych lekcji.

Współpracując z uczelniami wyższymi Uniwersytet Dzieci – organizacja non-profit - propaguje nowoczesną edukację wzorowaną na wykładach i warsztatach akademickich. Fundacja rozwija zainteresowania dzieci wykraczające poza nauczanie szkolne oraz umożliwia dzieciom odkrywanie własnych pasji. Do grona wykładowców należą naukowcy i eksperci z różnych dziedzin. Uniwersytet ma obecnie ośrodki w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i Wrocławiu. Rocznie w zajęciach bierze udział ponad 6 tys. najmłodszych studentów w wieku 6-14 lat.

Oprócz prowadzenia zajęć stacjonarnych od kilku lat Uniwersytet Dzieci udostępnia w internecie: http://scenariuszelekcji.edu.pl/  scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki z myślą o twórczych nauczycielach. Na platformie internetowej opisane są krok po kroku ciekawe zajęcia.

W listopadzie fundacja zakończyła inny projekt - pierwszy cykl „Ekspedycji” - bezpłatnych konferencji dla nauczycieli. Przeprowadzono je w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach i Łodzi we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. W zajęciach wzięło udział łącznie ponad 500 nauczycieli szkół podstawowych.

„W trakcie tych konferencji pokazujemy nauczycielom, jak uatrakcyjnić szkolne zajęcia. Robimy razem z nimi proste eksperymenty z rozmaitych dziedzin, np. badamy działanie zmysłów oraz wpływ grupy i sugestii. W innym ćwiczeniu testujemy wytrzymałość materiałów: każdy uczestnik siada na balonie i patrzy, czy ten pęknie. To są tanie i jednocześnie efektowne zabawy, które mogą bardzo zaciekawić uczniów” – mówi PAP Joanna Stojer, kryminalistyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaangażowana w liczne akcje Uniwersytetu Dzieci.

Jak zauważyła, ważne jest także to, aby nauczyciele nie wstydzili się powiedzieć „nie wiem”, kiedy uczniowie zadadzą im jakieś trudne pytanie. „Mnie też się zdarza, że sześciolatek spyta mnie o coś i nie znam odpowiedzi. Mówię wtedy: +nie wiem, ale sprawdzę+ i dzieci na ogół świetnie to rozumieją” – dodaje Stojer.

Na początku grudnia ruszy nowa akcja Uniwersytetu Dzieci: „Warsztaty w pudełku”. Jej organizatorzy prześlą bezpłatnie nauczycielom 2,5 tys. małych pudełek z prostymi rekwizytami (lizakiem, plastikowymi rurkami i paskami papieru) oraz materiałami szkoleniowymi. Wszystko po to, by pomóc nauczycielom w uatrakcyjnieniu lekcji.

„Wiele osób jest przekonanych, że prowadzenie ciekawych lekcji w szkole wymaga dużych pieniędzy, bo np. wiąże się z klasową wycieczką do centrum nauki. Nasza akcja pokazuje, że tak nie jest. Przy użyciu drobnych rekwizytów można zrobić w szkole bardzo dużo - choćby zbudować w każdej klasie laboratorium, w którym powstaje mydło” – mówi PAP Natalia Iwan z Uniwersytetu Dzieci.

Nauczyciele szkół podstawowych, którzy chcieliby bezpłatnie otrzymać pudełka, powinni zamówić je przez formularz na stronie internetowej http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/ekspedycje. W tym samym miejscu dostępne są wszystkie informacje o warsztatach i ekspedycjach oraz krótki klip wideo prezentujący akcję.

Wspomniane działania edukacyjne Uniwersytetu Dzieci – „Ekspedycje” i „Warsztaty w pudełku” - są dostępne nieodpłatnie, podobnie jak scenariusze lekcji w internecie. Koszty akcji pokryto dzięki darczyńcom. Fundacja chętnie nawiąże kontakt w sprawie finansowania dalszych działań edukacyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024