Strona główna Aktualności
Przyroda

Złoty Medal Chemii trafił do studenta z UW

02.12.2015 Przyroda, Nagrody i wyróżnienia

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został we wtorek tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji leków.

Konkurs „Złoty Medal Chemii” - organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont - ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z dziedziny chemii i jej pogranicza. Autorem zwycięskiej pracy jest Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który oprócz statuetki otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych.

 

"W swojej pracy skupiłem się na systemie, który pozwoliłby odzyskiwać katalizatory, które są bardzo kosztowne i przez to nie są stosowane w przemyśle" - powiedział w rozmowie z PAP Sawczyk. Laureat w swojej pracy zajmował się katalizatorami palladowymi. Związki te przyspieszają zachodzenie pewnych reakcji chemicznych, ale trudno je potem usunąć z roztworu i użyć ponownie. Rozwiązanie Sawczyka zakłada, że katalizatory mogłyby być odzyskiwane z roztworu dzięki magnetycznym nanocząstkom. Usprawniłoby to produkcję m.in. farmaceutyków oraz herbicydów.

 

Zdobywcą Srebrnego Medalu Chemii i 5 tys. zł jest Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, którego badania mają znaczenie w tworzeniu tzw. teranostyków. Substancje tego rodzaju mogą być wykorzystywane w diagnostyce medycznej i terapii. Ich precyzyjne działanie umożliwia tzw. celowane leczenie m.in. nowotworów.

 

Brązowy Medal Chemii oraz 2,5 tys. zł dostał Rafał Białek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jego badania dotyczyły tego, jak wytwarzać ogniwa słoneczne przy użyciu białek z bakterii wykorzystujących fotosyntezę.

 

Wszyscy finaliści konkursu zyskali również możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania projektów badawczych w jego laboratoriach. W konkursie przyznano również 5 wyróżnień z nagrodą pieniężną w wysokości 1 tys. zł, a firma DuPont Poland przyznała ponadto trzy wyróżnienia połączone z nagrodą finansową wysokości 2,3 tys. zł (otrzymali je m.in. Sawczyk i Białek).

 

"Myślę, że macie jeszcze czas na podjęcie decyzji, czy rzeczywiście interesuje was nauka. Jeśli tak uznacie - będzie to nas cieszyło. Bo nie ma nic lepszego dla profesora jak wychowanie uczniów, którzy kontynuują pracę naukowo-badawczą. Ale nawet jeśli uznacie, że nauka was nie interesuje, to też będzie dobrze. Zetknięcie się z nauką, pracą badawczą stanowi dobre przygotowanie do każdego zawodu" - powiedział do laureatów dyrektor IChF PAN, prof. Marcin Opałło.

 

"Wierzę, że to zwycięstwo będzie mobilizować do dalszej pracy – skomentował prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz. – Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy odnoszą na świecie wiele sukcesów, więc tym bardziej należy wspierać młodych, zdolnych badaczy, którzy chcą rozwijać ten obszar nauki."

 

Do tegorocznej, piątej edycji „Złotego Medalu Chemii” nadesłano 51 zgłoszeń. Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mki/

Michał Sawczyk i organizatorzy konkursu Złoty Medal Chemii 2015. Źródło: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Finaliści i organizatorzy konkursu Złoty Medal Chemii 2015. Źródło: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi