Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.12.2015 aktualizacja 07.12.2015

Odkurz dokument i wygraj nagrody

Doktorat h.c. dla Józefa Piłsudskiego od Uniwersytetu Poznańskiego. Ilustr. z Archiwum Państwowego w Poznaniu - domena publiczna. Doktorat h.c. dla Józefa Piłsudskiego od Uniwersytetu Poznańskiego. Ilustr. z Archiwum Państwowego w Poznaniu - domena publiczna.

Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło w serwisie Wikimedia Commons przeszło 600 skanów dokumentów. Teraz zachęca użytkowników Internetu do jak najlepszego ich wykorzystania w hasłach Wikipedii.

Konkursu „Odkurz dokument! APP w Wikipedii” potrwa do 15 grudnia br. Osoby, które stworzą w Wikipedii najwięcej wartościowych artykułów lub rozbudują istniejące, ilustrując je dokumentami udostępnionymi przez Archiwum Państwowe w Poznaniu, otrzymają od Stowarzyszenia Wikimedia Polska zestawy nagród. Można również dołączyć skan dokumentu do istniejącego artykułu. Przewidziano jedną pierwszą nagrodę i dwie drugie nagrody. Użytkownicy mogą dodawać skany nie tylko do polskiej, ale do wszystkich wersji językowych Wikipedii.

"W ten sposób chcemy nauczyć internautów praktycznej pracy z dokumentami i pokazać im, że zasoby archiwalne to nie nudne, zakurzone papierzyska, ale żywy kawałek przeszłości" – zachęca Natalia Szafran-Kozakowska, kierownik Biura Prasowego Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wśród zgromadzonych dokumentów w poznańskim archiwum są kartki pocztowe wysyłane do Józefa Piłsudskiego, stare reklamy czy afisze, zdjęcia rodzinne znanych osób. Można też zobaczyć, jak wyglądała umowa o pracę z 1840 roku. Jest też najstarszy dokument przechowywany w polskich archiwach. Jest to dokument fundacyjny klasztoru Cystersów w Łeknie pod Wągrowcem z 1153 roku.

"To bezcenne informacje o przyszłości, a praca z nimi to świetne uzupełnienie encyklopedycznej i podręcznikowej wiedzy" – dodaje Szafran-Kozakowska.

Konkurs „Odkurz dokument” narodził się ze współpracy Stowarzyszenia Wikimedia Polska z Archiwum Państwowym w Poznaniu. Inicjatorką współpracy była Hanna Staszewska, wikipedystka pracująca na co dzień w Archiwum. Konkurs jest następnym etapem tej współpracy. Jego podstawowym celem jest zachęcenie wikipedystów i czytelników Wikipedii do zamieszczania dokumentów w hasłach encyklopedii, a co za tym idzie – poszerzanie objętości największej na świecie internetowej encyklopedii.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024