Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.12.2015 aktualizacja 07.12.2015

Świętokrzyskie/ Multimedialna wystawa o ludzkim organizmie

Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Fot. PAP/ Michał Walczak 05.09.2014 Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Fot. PAP/ Michał Walczak 05.09.2014

Jak wyglądają płuca palacza, w jaki sposób działa serce, jak zmierzyć refleks – to tylko niektóre pytania, na jakie odpowiedzi znajdą odwiedzający najnowszą wystawę Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu (Świętokrzyskie) „Człowiek-Niezwykła Maszyna".

Wystawę pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć w sobotę. „Mamy 33 stanowiska, na których można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Angażują zwiedzających w różne zadania, dzięki którym poznają tajemnice ludzkiego organizmu" - powiedział PAP dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, w skład którego wchodzi m.in. Centrum Nauki da Vinci, Michał Piast.

Stanowiska wykorzystują różne technologie bazujące na informatyce, grafice komputerowej, optyce czy mechatronice. Dzięki temu są w pełni interaktywne. W ten sposób na przykład zwiedzający korzystając z rowerka stacjonarnego może zobaczyć na ekranie jak w danym momencie pracuje i wygląda jego szkielet oraz jak pracują poszczególne stawy.

W innym miejscu, można za pomocą niewielkiej piłki oraz prostego modelu układu pokarmowego zobaczyć, w jaki sposób działa np. przełyk czy jelita. Ciekawy jest także pulsometr, który na ekranie prezentuje dokładnie odwzorowany model ludzkiego serca, „bijącego" w tym samym tempie jak serce zwiedzającego. Dużym zainteresowaniem cieszy się także możliwość zmierzenia pojemności płuc i porównania jej z innymi osobami, które zdecydowały się na takie „badanie" w centrum nauki. Tuż obok można zobaczyć jak wyglądają płuca osoby niepalącej z pokrytym czarną substancją układem oddechowym nałogowego palacza.

Piętro wyżej zainstalowano m.in. przezroczysty cylinder obrazujący jak dużo jest wody w organizmie człowieka oraz specjalną bieżnię pozwalająca na sprawdzenie swoich osiągów na krótkim dystansie i porównania ich z wynikami aktualnego mistrza świata w biegach.

Ciekawie wygląda także część poświęcona mózgowi. Poprzez gry zręcznościowe i logiczne, można sprawdzić czas swojej reakcji na zmieniające się otoczenie oraz pamięć. Ten dział wystawy cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Według Piasta, nowa, stała ekspozycja „bezpośrednio nawiązuje do spojrzenia na świat i rozumienia nauki przez patrona Centrum - Leonarda da Vinci". Zaznaczył, że placówka już myśli nad kolejnymi przedsięwzięciami. „Chcemy by to miejsce było inspiracją. Być może któreś z dzieci odwiedzających ekspozycję za kilka, czy kilkanaście lat zdecyduje się studiować medycynę, na przykład na uruchomionym właśnie kierunku lekarskim na uniwersytecie w Kielcach" - powiedział. Podkreślił, że twórcom zależy na budzeniu „ciekawości świata" zarówno wśród najmłodszych, jak i ich rodziców.

Wystawę przygotowało polsko-estońskie konsorcjum. Jej stworzenie kosztowało 3,5 mln zł, z czego większość środków pochodziła z funduszy unijnych

Budowa i przygotowanie Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" kosztowało 18 mln zł. 85 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. 10 proc. dołożył samorząd województwa, a 5 proc. budżet państwa.

Centrum Nauki zlokalizowane jest w położonym kilkanaście kilometrów na południe od Kielc Podzamczu Chęcińskim, w kompleksie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024