Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.12.2015 aktualizacja 15.12.2015

Niedobór żelaza odbija się na rozwoju mózgu dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niewystarczające spożycie żelaza przez ciężarną kobietę ma wpływ na rozwój mózgu dziecka już po narodzinach - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Pediatric Research".

Wcześniejsze badania na modelu zwierzęcym wykazały, że niedobór żelaza w okresie prenatalnym prowadzi do upośledzenia funkcjonowania hipokampa, struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się, a także do wolniejszego dojrzewania istoty białej w mózgu. Wykazano także, że niedobór żelaza u matki jest związany z wolniejszym rozwojem neuropoznawczym i ruchowym dziecka.

Obecnie naukowcy przyjrzeli się mózgom dzieci 40 zdrowych młodych kobiet 20 dni po przyjściu na świat. Udało im się zaobserwować, że niższy poziom żelaza u matki wpływał na mniejszą złożoność (oznaczającą mniej wypustek i połączeń nerwowych) oraz mniejszą dojrzałość istoty szarej w korze mózgu.

Naukowcy zauważają, że niedobór żelaza (większy lub mniejszy) ma od 35 do 58 proc. zdrowych kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego zamierzają kontynuować swoje badania.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024