Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.12.2015 aktualizacja 20.12.2015

Są dwa rodzaje pamięci autobiograficznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niektórzy ludzie potrafią ze szczegółami opowiedzieć o wydarzeniach ze swojego życia, inni pamiętają tylko suche fakty. Nie świadczy to o ich lepszej lub gorszej zdolności do zapamiętywania, ale o typie pamięci autobiograficznej – zawiadamia magazyn „Cortex”.

Naukowcy z Rotman Research Institute (Kanada) odkryli, że ludzie różnią się między sobą cechami pamięci autobiograficznej (pamięci dotyczącej własnej przeszłości) i uwidacznia się to w strukturze ich połączeń mózgowych.

Badacze przeprowadzili wśród 66 dorosłych osób badanie kwestionariuszowe dotyczące pamięci autobiograficznej. Zaobserwowali, że badani dzielili się między sobą na tych, którzy z dużą dokładnością przywoływali z pamięci najdrobniejsze szczegóły i potrafili obrazowo opisać każde wydarzenie ze swojego życia oraz na tych, którzy pamiętali fakty ze swojej przeszłości, ale nie byli w stanie nic więcej o nich powiedzieć.

Późniejsza analiza połączeń neuronalnych pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu wykazała, że osoby o rozbudowanej (szczegółowej) pamięci autobiograficznej charakteryzowały się większą ilością powiązań pomiędzy płatem skroniowym przyśrodkowym (hipokampem) – miejscem odpowiedzialnym za pamięć – a częściami kontrolującymi funkcje widzenia. Tymczasem osoby o ubogiej (ogólnej) pamięci autobiograficznej cechowały się większą ilością połączeń pomiędzy hipokampem a korą przedczołową, w której mieszczą się funkcje planowania i organizacji.

Naukowcy przypuszczają, że osoby o różnych rodzajach pamięci autobiograficznej mogą odmiennie reagować na negatywne zmiany, które pojawiają się wraz z wiekiem i obejmują na przykład trudności z przypominaniem sobie szczegółów.

„Ludzie, którzy nawykli do bogatych w detale wspomnień, mogą być bardzo wrażliwi na subtelne zmiany występujące w obrębie pamięci wraz z wiekiem. Ci, którzy polegają w większym stopniu na faktach, mogą okazać się bardziej odporni na te zmiany” – komentuje dr Brian Levine, jeden z badaczy.

Planowane są dalsze badania nad związkami typu pamięci autobiograficznej z cechami osobowości, ryzykiem zaburzeń psychicznych (np. depresji), zdolnościami poznawczymi i genotypem. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024