Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
21.12.2015 aktualizacja 21.12.2015

Egipski papirus świadectwem wnikliwych obserwacji astronomicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Papirus sprzed ponad trzech tys. lat świadczy o dużej wiedzy astronomicznej starożytnych Egipcjan – dowodzą fińscy naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Na papirusie znajduje się kalendarz, będący najstarszym zachowanym dokumentem poświadczającym obserwację astronomiczną gwiazdy zmiennej - uważają naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, Lauri Jetsu i Sebastian Porceddu.

Papirus nosi oznaczenie Cairo 86637. Tekst papirusu datowany jest na ok. XIII-XII p.n.e. Gwiazda, której fazy zostały opisane, nosi obecnie nazwę Algol. Można ją zaobserwować, spoglądając na gwiazdozbiór Perseusza. Algol jest gwiazdą podwójną, która ulega okresowym, dużym zmianom jasności. Wynika to z faktu, że jaśniejsza gwiazda w tym układzie przysłaniana jest okresowo przez ciemniejszą.

W starożytnym Egipcie uważano, że gwiazda jest związana z bogiem Horusem. Jej obecnie używana, arabska nazwa, znaczy „Głowa demona”.

Egipski kalendarz zawiera prognozę pomyślnych i niepomyślnych dni na jeden rok. Po dokonaniu obliczeń naukowcy odkryli, że okresowość gwiazdy Algol (2.85 dni) oraz Księżyca (29.6 dni) powiązane są w kalendarzu z działaniami bogów. Najjaśniejsze fazy obu ciał niebieskich uważane były za najbardziej pomyślne dla ludzi.

„Do niedawna jedynie domyślano się, że wiele mitologicznych stwierdzeń w kalendarzu kairskim opisuje zjawiska astronomiczne. Teraz możemy jednoznacznie uznać, że w ciągu całego roku działania wielu bóstw opisane w kalendarzu związane były z fazami Algola i Księżyca” - wyjaśnia Sebastian Porceddu.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024