23.06.2018
PL EN
22.12.2015 aktualizacja 22.12.2015

Prof. Andrzej Chochół otrzymał doktorat honoris causa amerykańskiej uczelni

Źródło: Materiały prasowe UEK Źródło: Materiały prasowe UEK

Ekonomista i towaroznawca, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Andrzej Chochół został doktorem honoris causa Grand Valley State University. Współpraca z amerykańską uczelnią to najdłużej w historii UEK trwające porozumienie międzyuczelniane. Opiera się na wymianie studentów, personelu naukowego i transferze wiedzy.

Uroczystość wręczenia honorowego tytułu odbyła się 12 grudnia w głównej siedzibie amerykańskiego uniwersytetu w Grand Rapids. W mowie dziękczynnej rektor Chochół przypomniał swoje pierwsze wizyty w Allendale w czasach, gdy Polska pozbawiona była swobód demokratycznych. „W czasie 10-tygodniowego pobytu zobaczyłem, jak wygląda wolny kraj i w najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że mój kraj tak szybko stanie się również w pełni wolny” – powiedział prof. Chochół. Podkreślił również wdzięczność za honor uczynienia go członkiem akademickiej społeczności amerykańskiej uczelni.

Ceremonia nadania tytułu odbyła się podczas uroczystego pożegnania absolwentów GVSU. W przemówieniu dyrektor GVSU, prof. Thomas J. Haas, podkreślił, że współpraca z krakowską uczelnią jest wzorcem partnerstwa opartego na wymianie studentów, personelu naukowego i transferze wiedzy. Pierwsza wymiana studencka, w ramach której ówczesną Akademię Ekonomiczną w Krakowie odwiedziła grupa studentów Grand Valley State University, miała miejsce jesienią 1977 roku. Współpraca pomiędzy obiema uczelniami trwa już od ponad 40 lat.

„Rektor UEK jest uosobieniem tej współpracy. Uczynił ją zadaniem priorytetowym. Jest dla mnie przywilejem potwierdzić kontynuację współpracy naszych uczelni” - mówił w laudacji prof. Haas. Zaznaczył doniosłość współpracy, która jest najdłużej trwającym porozumieniem międzyuczelnianym w historii obu uczelni. Przypomniał, że w 2014 roku delegacja GVSU wzięła udział w obchodach jubileuszu 90-lecia UEK.

Grand Valley State University to największy uniwersytet stanu Michigan, na którym uczy się 25 tys. studentów. Znajduje się w czołówce uczelni USA w kategorii zrównoważonego rozwoju.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2018