Strona główna Aktualności

Prof. Andrzej Chochół otrzymał doktorat honoris causa amerykańskiej uczelni

22.12.2015 Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki

Źródło: Materiały prasowe UEK

Ekonomista i towaroznawca, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Andrzej Chochół został doktorem honoris causa Grand Valley State University. Współpraca z amerykańską uczelnią to najdłużej w historii UEK trwające porozumienie międzyuczelniane. Opiera się na wymianie studentów, personelu naukowego i transferze wiedzy.

Uroczystość wręczenia honorowego tytułu odbyła się 12 grudnia w głównej siedzibie amerykańskiego uniwersytetu w Grand Rapids. W mowie dziękczynnej rektor Chochół przypomniał swoje pierwsze wizyty w Allendale w czasach, gdy Polska pozbawiona była swobód demokratycznych. „W czasie 10-tygodniowego pobytu zobaczyłem, jak wygląda wolny kraj i w najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że mój kraj tak szybko stanie się również w pełni wolny” – powiedział prof. Chochół. Podkreślił również wdzięczność za honor uczynienia go członkiem akademickiej społeczności amerykańskiej uczelni.

 

Ceremonia nadania tytułu odbyła się podczas uroczystego pożegnania absolwentów GVSU. W przemówieniu dyrektor GVSU, prof. Thomas J. Haas, podkreślił, że współpraca z krakowską uczelnią jest wzorcem partnerstwa opartego na wymianie studentów, personelu naukowego i transferze wiedzy. Pierwsza wymiana studencka, w ramach której ówczesną Akademię Ekonomiczną w Krakowie odwiedziła grupa studentów Grand Valley State University, miała miejsce jesienią 1977 roku. Współpraca pomiędzy obiema uczelniami trwa już od ponad 40 lat.

 

„Rektor UEK jest uosobieniem tej współpracy. Uczynił ją zadaniem priorytetowym. Jest dla mnie przywilejem potwierdzić kontynuację współpracy naszych uczelni” - mówił w laudacji prof. Haas. Zaznaczył doniosłość współpracy, która jest najdłużej trwającym porozumieniem międzyuczelnianym w historii obu uczelni. Przypomniał, że w 2014 roku delegacja GVSU wzięła udział w obchodach jubileuszu 90-lecia UEK.

 

Grand Valley State University to największy uniwersytet stanu Michigan, na którym uczy się 25 tys. studentów. Znajduje się w czołówce uczelni USA w kategorii zrównoważonego rozwoju.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->