Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
07.01.2016 aktualizacja 07.01.2016

Ocieplenie i susza utrudnią produkcję energii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do połowy obecnego wieku tysiące elektrowni na całej Ziemi może czekać problem ograniczonej zdolności do produkcji energii. Powód? Coraz częstsze i coraz bardziej poważne fale upałów oraz susze - ostrzegają naukowcy w "Nature Climate Change".

Energia produkowana w hydroelektrowniach i elektrowniach jądrowych, a także elektrowniach cieplnych (spalających paliwa kopalne, biomasę czy wykorzystujących ciepło Ziemi) pozwala dziś łącznie zaspokoić 98 proc. globalnego popytu. Wszystkie te instalacje mają jednak wspólną cechę: wymagają wykorzystania wody.

Tymczasem według ekspertów w przyszłości, wskutek zmian klimatu, dostępność zasobów wodnych na naszej planecie wyraźnie się zmniejszy.

Jeszcze inne prognozy mówią, że w najbliższych 40 latach, wraz z rozwojem gospodarczym i zwiększaniem się populacji ludzi, ilość wody potrzebnej do produkcji energii podwoi się w skali globalnej.

Wykorzystując model komputerowy Keywan Riahi z International Institute for Applied Systems Analysis w Laxenburgu (Austria) i jego współpracownicy z Austrii i Holandii sprawdzali, jak zmiany dostępności zasobów wodnych wpłyną na 24 515 hydroelektrowni i 1 427 elektrowni cieplnych, rozsianych po całym świecie.

Stwierdzili, że zdolność do produkcji energii w przypadku badanych elektrowni cieplnych może spaść nawet o 86 proc., a w przypadku hydroelektrowni - do 74 proc. Będzie to wynikać ze wzrostu temperatur wody i zmniejszonego przepływu.

Stwierdzili również, że w połowie obecnego wieku zdolność hydroelektrowni do produkcji energii może spaść o 3,6 proc. w skali globalnej, a w latach 80. - nawet o 6,1 proc. Będzie to konsekwencja zmniejszonego natężenia przepływu wody w rzekach.

Autorzy badania przewidują też, że w latach 50. XXI w. zdolność większości elektrowni cieplnych do produkcji energii (w skali miesięcznej) spadnie nawet do 30 proc.

Naukowcy wskazują, że pomocne może być zwiększanie wydajności instalacji. Szacują, że roczny spadek zdolności hydroelektrowni do produkcji energii można zaradzić, zwiększając wydajność technologii o 10 proc. Wśród rozwiązań sugerują też wymianę systemów chłodzących oraz przestawienie się z węgla - na gaz. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024