Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wydatki budżetowe na naukę wzrosną o niemal 6 proc.

08.01.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

W projekcie budżetu na 2016 rok przewidziano zwiększenie wydatków na naukę o 5, 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Udział nakładów na naukę w PKB wyniesie 0,44 proc.- poinformowała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Nauk Edukacji i Młodzieży Teresa Czerwińska z MNiSW.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 nakłady na naukę wynoszą 8 263 287 tys. zł. z czego ponad 1,5 mld. pochodzić będzie ze środków europejskich - zapowiadała Teresa Czerwińska podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Do najważniejszych wydatków na naukę należą wydatki na działalność statutową i inwestycyjną jednostek naukowych - na ten cel przeznaczono niemal 3 mld. zł. Narodowe Centrum Nauki otrzyma nieco ponad 1 mld. zł., a zaplanowane wydatki realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to 2 mld. 700 tys. zł.

 

W stosunku do zeszłego roku aż o 85,5 proc. wzrosną wydatki na projekty naukowe związane z obroną narodową. Zaplanowaną w budżecie kwotę 324 802 tys. zł planuje się przeznaczyć na projekty badawcze i celowe w dziedzinie obronności. Środki te dystrybuowane będą przez NCBiR.

 

Planowane wydatki na Polską Akademię Nauk to nieco ponad 80 mln. zł, co oznacza wzrost o 2,64 proc. w stosunku do planu zeszłorocznego. Centrum Nauki Kopernik otrzyma w tym roku, podobnie jak w zeszłym, 8 mln zł.

 

Projekt budżetu na 2016 rok w zakresie szkolnictwa wyższego przewiduje sumę 15 mld 768 mln zł. Większa część tej sumy pochodzić będzie z budżetu państwa, a 367 mln - ze środków europejskich. Oznacza to, że wydatki na szkolnictwo wyższe wzrastają w 2016 roku o 5,3 proc. W relacji do wartości PBK wydatki na szkolnictwo wyższe w 2016 roku to 0,84 proc.

 

W 2016 roku rozpocznie się realizacja programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, w ramach którego w sumie wydanych zostanie ponad 945 mln zł. Celem programu ma być stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia badań humanistycznych i społecznych, ożywienie ich potencjału oraz włączenie ich do innowacyjnych i eksperymentalnych programów.

 

Możliwa ma być też rozbudowa i modernizacja domów studenckich, a także finansowanie stypendiów i programów przyciągających talenty z regionu. Na UW tworzone ma być też międzynarodowe, opiniotwórcze centrum, którego celem będzie podejmowanie wyzwań współczesnego świata. W 2016 roku przewidziano na realizację tego programu nieco ponad 3 100 tys. zł.

 

"Spodziewaliśmy się sie czegoś więcej. To budżet stagnacyjny, minimum. Jeżeli odejmiemy środki unijne to tak de facto jest to 0,3 proc. PKB na naukę z budżetu państwa. Więc jest to taki dołek, który się pojawia po paru latach niewielkiego wzrostu" - mówił obecny na czwartkowym posiedzeniu komisji Kazimierz Siciński z Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

 

"Opisywany w projekcie budżetu wzrost wydatków na naukę to de facto środki, które pochodzić będą z rozliczeń programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, które to rozliczenia dokonywane będą dopiero w tym roku, podczas gdy program dotyczy lat 2007-2013" podkreślił.

 

"Były wielkie zapowiedzi, w 2014 roku strona rządowa zapowiadała różne bardzo pozytywne rzeczy m.in. to, jak bardzo wzrosną nakłady na badania naukowe już począwszy od roku 2016. Te prognozy niestety nie sprawdziły się" - zauważył Siciński.

 

Sejmowa komisja Nauki Edukacji i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na rok 2016 w zakresie nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aszw/ par/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi