Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wydatki budżetowe na naukę wzrosną o niemal 6 proc.

08.01.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

W projekcie budżetu na 2016 rok przewidziano zwiększenie wydatków na naukę o 5, 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Udział nakładów na naukę w PKB wyniesie 0,44 proc.- poinformowała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Nauk Edukacji i Młodzieży Teresa Czerwińska z MNiSW.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 nakłady na naukę wynoszą 8 263 287 tys. zł. z czego ponad 1,5 mld. pochodzić będzie ze środków europejskich - zapowiadała Teresa Czerwińska podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Do najważniejszych wydatków na naukę należą wydatki na działalność statutową i inwestycyjną jednostek naukowych - na ten cel przeznaczono niemal 3 mld. zł. Narodowe Centrum Nauki otrzyma nieco ponad 1 mld. zł., a zaplanowane wydatki realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to 2 mld. 700 tys. zł.

 

W stosunku do zeszłego roku aż o 85,5 proc. wzrosną wydatki na projekty naukowe związane z obroną narodową. Zaplanowaną w budżecie kwotę 324 802 tys. zł planuje się przeznaczyć na projekty badawcze i celowe w dziedzinie obronności. Środki te dystrybuowane będą przez NCBiR.

 

Planowane wydatki na Polską Akademię Nauk to nieco ponad 80 mln. zł, co oznacza wzrost o 2,64 proc. w stosunku do planu zeszłorocznego. Centrum Nauki Kopernik otrzyma w tym roku, podobnie jak w zeszłym, 8 mln zł.

 

Projekt budżetu na 2016 rok w zakresie szkolnictwa wyższego przewiduje sumę 15 mld 768 mln zł. Większa część tej sumy pochodzić będzie z budżetu państwa, a 367 mln - ze środków europejskich. Oznacza to, że wydatki na szkolnictwo wyższe wzrastają w 2016 roku o 5,3 proc. W relacji do wartości PBK wydatki na szkolnictwo wyższe w 2016 roku to 0,84 proc.

 

W 2016 roku rozpocznie się realizacja programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, w ramach którego w sumie wydanych zostanie ponad 945 mln zł. Celem programu ma być stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia badań humanistycznych i społecznych, ożywienie ich potencjału oraz włączenie ich do innowacyjnych i eksperymentalnych programów.

 

Możliwa ma być też rozbudowa i modernizacja domów studenckich, a także finansowanie stypendiów i programów przyciągających talenty z regionu. Na UW tworzone ma być też międzynarodowe, opiniotwórcze centrum, którego celem będzie podejmowanie wyzwań współczesnego świata. W 2016 roku przewidziano na realizację tego programu nieco ponad 3 100 tys. zł.

 

"Spodziewaliśmy się sie czegoś więcej. To budżet stagnacyjny, minimum. Jeżeli odejmiemy środki unijne to tak de facto jest to 0,3 proc. PKB na naukę z budżetu państwa. Więc jest to taki dołek, który się pojawia po paru latach niewielkiego wzrostu" - mówił obecny na czwartkowym posiedzeniu komisji Kazimierz Siciński z Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

 

"Opisywany w projekcie budżetu wzrost wydatków na naukę to de facto środki, które pochodzić będą z rozliczeń programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, które to rozliczenia dokonywane będą dopiero w tym roku, podczas gdy program dotyczy lat 2007-2013" podkreślił.

 

"Były wielkie zapowiedzi, w 2014 roku strona rządowa zapowiadała różne bardzo pozytywne rzeczy m.in. to, jak bardzo wzrosną nakłady na badania naukowe już począwszy od roku 2016. Te prognozy niestety nie sprawdziły się" - zauważył Siciński.

 

Sejmowa komisja Nauki Edukacji i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na rok 2016 w zakresie nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aszw/ par/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi