Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Gdańskie pamiątki pielgrzymie sprzed 600 lat w Internecie

13.01.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Ołowiana plakietka pielgrzymia, fot. Joanna Szmit/licencja (CC-BY-3.0)

Ponad 700 zabytków związanych z ruchem pielgrzymkowym w XIV i XV-wiecznym Gdańsku udostępniło online gdańskie Muzeum Archeologiczne. W tym roku baza zostanie poszerzona o 300 kolejnych obiektów.

"Zbiór ten jest wyjątkowy w skali europejskiej, ze względu na fakt, iż 99 proc. tych artefaktów pochodzi z systematycznych badań wykopaliskowych i posiada pełną dokumentację okoliczności, w jakich zostały pozyskane" – informuje dr Henryk Paner na stronie poświęconej „Gdańskiej Kolekcji Pamiątek Pielgrzymich”. Naukowiec jest autorem opracowania pierwszego zespołu zabytków, udostępnionego online.

 

Na bazę danych składają się zarówno fotografie, jak i zwięzłe opisy zabytków. Zbiór obejmuje zarówno plakietki pielgrzymie, czyli znaczki które przyczepiano do ubrania w czasie wędrówki, jak i inne rodzaje pielgrzymich pamiątek – dzwoneczki, grzechotki, gwizdki, relikwiarzyki, lusterka czy miniaturowe rogi. Wszystkie pochodzą z wykopalisk, które prowadzono na terenie Gdańska w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Teraz znajdują się w zbiorach lokalnego Muzeum Archeologicznego.

 

Jak przekonują muzealnicy, bogate zbiory reprezentują świadectwa religijności gdańszczan i dowody na istotne znaczenie Gdańska na trasach średniowiecznych europejskich pielgrzymów. Te XIV i XV-wieczne szlaki przyrównywane są do sieci współczesnych autostrad.

 

Pierwsza część kolekcji udostępniona na stronie Archeoportalu liczy 739 eksponatów. W kolejnej transzy, która zostanie upubliczniona w 2016 roku, zamieszczone zostaną świadectwa kultu Najświętszej Marii Panny. Będzie to sumie ponad 300 kolejnych zabytków. Jak poinformował PAP Marcin Szmit z Działu Cyfryzacji i Archiwizacji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, planowane jest poszerzanie Archeoportalu o prezentację kolejnych kolekcji zabytków.

 

Elektroniczna baza danych dotycząca pielgrzymów pozwala odnaleźć i zidentyfikować nie tylko samo stanowisko i sezon badawczy w czasie którego dokonano odkrycia, ale także instytucję prowadzącą wykopaliska, nazwisko kierownika badań, zarejestrowane konteksty i zabytki. Fotografie zabytków udostępnione są na zasadach Creative Commons – Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (CC-BY-3.0). „W celu umożliwienia ponownego wykorzystania zasobów MAG nie wprowadza znaków wodnych na wizerunkach, realizując w ten sposób zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych” – czytamy w regulaminie zbiorów online.

 

Stworzenie katalogu zabytków online dotyczących średniowiecznych pielgrzymów było możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez muzeum z priorytetu „Digitalizacja” wchodzącego w skład programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Wieloletni Program Rządowy Kultura+. Jego celem jest poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, przez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów. W ramach projektu, którego inicjatorem był Dział Archiwizacji i Cyfryzacji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, zakupiono m.in. profesjonalny sprzęt fotograficzny, serwer, stacje robocze oraz zaprojektowano i stworzono system bazodanowy, który może służyć do umieszczania kolejnych kolekcji online.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->