Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Gdańskie pamiątki pielgrzymie sprzed 600 lat w Internecie

13.01.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Ołowiana plakietka pielgrzymia, fot. Joanna Szmit/licencja (CC-BY-3.0)

Ponad 700 zabytków związanych z ruchem pielgrzymkowym w XIV i XV-wiecznym Gdańsku udostępniło online gdańskie Muzeum Archeologiczne. W tym roku baza zostanie poszerzona o 300 kolejnych obiektów.

"Zbiór ten jest wyjątkowy w skali europejskiej, ze względu na fakt, iż 99 proc. tych artefaktów pochodzi z systematycznych badań wykopaliskowych i posiada pełną dokumentację okoliczności, w jakich zostały pozyskane" – informuje dr Henryk Paner na stronie poświęconej „Gdańskiej Kolekcji Pamiątek Pielgrzymich”. Naukowiec jest autorem opracowania pierwszego zespołu zabytków, udostępnionego online.

 

Na bazę danych składają się zarówno fotografie, jak i zwięzłe opisy zabytków. Zbiór obejmuje zarówno plakietki pielgrzymie, czyli znaczki które przyczepiano do ubrania w czasie wędrówki, jak i inne rodzaje pielgrzymich pamiątek – dzwoneczki, grzechotki, gwizdki, relikwiarzyki, lusterka czy miniaturowe rogi. Wszystkie pochodzą z wykopalisk, które prowadzono na terenie Gdańska w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Teraz znajdują się w zbiorach lokalnego Muzeum Archeologicznego.

 

Jak przekonują muzealnicy, bogate zbiory reprezentują świadectwa religijności gdańszczan i dowody na istotne znaczenie Gdańska na trasach średniowiecznych europejskich pielgrzymów. Te XIV i XV-wieczne szlaki przyrównywane są do sieci współczesnych autostrad.

 

Pierwsza część kolekcji udostępniona na stronie Archeoportalu liczy 739 eksponatów. W kolejnej transzy, która zostanie upubliczniona w 2016 roku, zamieszczone zostaną świadectwa kultu Najświętszej Marii Panny. Będzie to sumie ponad 300 kolejnych zabytków. Jak poinformował PAP Marcin Szmit z Działu Cyfryzacji i Archiwizacji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, planowane jest poszerzanie Archeoportalu o prezentację kolejnych kolekcji zabytków.

 

Elektroniczna baza danych dotycząca pielgrzymów pozwala odnaleźć i zidentyfikować nie tylko samo stanowisko i sezon badawczy w czasie którego dokonano odkrycia, ale także instytucję prowadzącą wykopaliska, nazwisko kierownika badań, zarejestrowane konteksty i zabytki. Fotografie zabytków udostępnione są na zasadach Creative Commons – Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (CC-BY-3.0). „W celu umożliwienia ponownego wykorzystania zasobów MAG nie wprowadza znaków wodnych na wizerunkach, realizując w ten sposób zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie digitalizacji i udostępniania w Internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych” – czytamy w regulaminie zbiorów online.

 

Stworzenie katalogu zabytków online dotyczących średniowiecznych pielgrzymów było możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez muzeum z priorytetu „Digitalizacja” wchodzącego w skład programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Wieloletni Program Rządowy Kultura+. Jego celem jest poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, przez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów. W ramach projektu, którego inicjatorem był Dział Archiwizacji i Cyfryzacji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, zakupiono m.in. profesjonalny sprzęt fotograficzny, serwer, stacje robocze oraz zaprojektowano i stworzono system bazodanowy, który może służyć do umieszczania kolejnych kolekcji online.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi