Strona główna Aktualności
Zdrowie

Białystok/Uniwersytet Medyczny chce stworzyć laboratorium badań genomu

16.01.2016 Przyroda, Zdrowie

Fot. Fotolia

Pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej laboratorium, które na szeroką skalę będzie się zajmować badaniem ludzkiego genomu, chce utworzyć Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ma to pomóc dobierać tzw. spersonalizowane leczenie dla konkretnych pacjentów.

Uczelnia poszukuje komercyjnych partnerów do tego przedsięwzięcia, a naukowcy wymieniają międzynarodowe doświadczenia. M.in. taki cel miało sympozjum "Poznaj swój genom", które w piątek odbyło się w Białymstoku z udziałem gości - naukowców m.in. z USA, Szkocji, Belgii i firm biotechnologicznych, np. globalnej firmy Illumina, światowego lidera w diagnostyce genomu.

 

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski powiedział na konferencji prasowej, że połowa środków na laboratorium jest zagwarantowana zapisami w Kontrakcie terytorialnym woj. podlaskiego z rządem lata 2015-2023; projekt jest też wśród priorytetów zgłoszonych do dofinansowania z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Z obu tych źródeł może pochodzić ok. 50-70 mln zł, ale do powstania laboratorium potrzeba drugie tyle.

 

"Takie są plany. Żeby to się udało, to jest potrzeba współpracy z naszymi partnerami biznesowymi" - powiedział prorektor Krętowski i zaznaczył, że udział biznesu jest konieczny, w przyszłości bowiem laboratorium ma być wykorzystywane do badań komercyjnych, populacyjnych na dużą skalę, także na potrzeby krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prof. Krętowski zadeklarował, że jeśli pieniądze się znajdą, laboratorium powstanie w ciągu półtora roku.

 

"Wykorzystanie sekwencjonowania genomu ludzkiego do diagnostyki medycznej to jest coś, co jest najbardziej innowacyjne w medycynie (...) To jest przełom w medycynie (...) Znając profil genetyczny, genomiczny guza (nowotworowego-PAP) możemy dobrać właściwe leczenie. Mówimy wtedy o medycynie precyzyjnej, medycynie spersonalizowanej, która daje nam szanse właściwego doboru leczenia (...)" - mówił Krętowski.

 

Dodał, że badanie to też szansa na poznanie predyspozycji do różnych chorób. "Wiedząc o tym, możemy zastosować pewne działania profilaktyczne, możemy zwrócić uwagę na dodatkowe badania, wykonać je" - powiedział rektor. Podkreślił, że badania dają też wiedzę z zakresu farmakogenomiki, czyli o tym, jakie leki są u danego pacjenta skuteczne, a jakie nie. "Wiemy, że jeden lek nie pomaga wszystkim. Są osoby, u których leczenie jest bardzo skuteczne i są osoby, u których to samo leczenie jest słabo albo w ogóle nieskuteczne. Otwiera to naprawdę olbrzymią przestrzeń do lepszego leczenia w przyszłości, odnalezienia terapii, zmian stylu życia, które wydłużą nasze życie" - dodał.

 

Krętowski przypomniał, że genom zsekwencjonowano po raz pierwszy 15 lat temu, badania były bardzo kosztowne. "To był olbrzymi przełom w medycynie. Dzisiaj możemy to zrobić znacznie taniej, to koszt kilku tysięcy dolarów. Chcemy, żeby ten koszt to był koszt tysiąca dolarów" - dodał Krętowski. Szansą na niższe koszty ma być właśnie laboratorium, które będzie prowadzić takie badania na szeroką skalę.

 

W Białymstoku badania genomu są już robione na dostępnym sprzęcie, ale ich koszty są wysokie. W ramach pilotażu przebadano genom ok. 30 znanych w regionie osób, m.in. aktorów, sportowców, młodych naukowców, profesorów. Korzystają z nich też pacjenci - w ramach badań nad rakiem płuc, na które uczelnia ma pieniądze z grantu.

 

Krętowski powiedział, że założenia są takie, by w ciągu kilku najbliższych tygodni zacząć badania na grupie kilkuset kolejnych osób, docelowo była mowa o przebadaniu ok. 10 tys. mieszkańców województwa, którzy będą wybierani według ustalanych jeszcze kryteriów.

 

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy do czołowych uczelni medycznych w Polsce, ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).(PAP)

 

kow/ gma/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi