Strona główna Aktualności
Przyroda

Rok 2016 Rokiem Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym

18.01.2016 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Mokradłom jest dedykowany rok 2016 w Biebrzańskim Parku Narodowym, który chroni znane i cenne obszary podmokłe. Park przygotował imprezy edukacyjne o znaczeniu mokradeł, realizuje też projekty, których efektem ma być lepsze wykorzystanie wody w środowisku.

Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park w 1995 r. został wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych. Co roku, w rocznicę tej konwencji, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Biebrzański park uczestniczy w tych obchodach od lat.

 

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Mokradeł brzmi: "Nasza przyszłość zależy od mokradeł: zrównoważony rozwój”. 2 lutego nad Biebrzą zaplanowano zajęcia w terenie pod hasłem "Torfowisko - wielka gąbka", 11 lutego chętni odbędą wycieczkę przyrodniczą "Poznajemy biebrzańskie mokradła". Wcześniej, 31 stycznia w Warszawie, Biebrzański PN weźmie też udział w obchodach Światowego Dnia Mokradeł na Uniwersytecie Warszawskim. Popularyzacji zagadnień związanych z podmokłymi łąkami służą też organizowane cyklicznie na przełomie sierpnia i września nad Biebrzą Mistrzostwa w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody - "Biebrzańskie Sianokosy".

 

"Obszary podmokłe, choć często niedoceniane i traktowane wręcz jako +nieużytki+, mają kluczowe znaczenie dla życia na naszej planecie i pełnią fundamentalne znaczenie dla człowieka i jego działalności. Torfowiska zatrzymują wodę, przez co zapobiegają powodziom i suszom. Poza tym przyczyniają się także do oczyszczania wody" - podkreśla w przesłanej PAP informacji dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Roman Skąpski.

 

Dodaje, że mokradła magazynują również więcej dwutlenku węgla niż lasy. "Torfowiska funkcjonujące prawidłowo stanowią rezerwuary węgla z ciągłą możliwością jego absorpcji. Jeśli ich funkcje są zaburzone np. poprzez odwodnienie – stają się źródłem uwalniania CO2, przyczyniając się do wzrostu zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze i destabilizując klimat" - argumentuje dyrektor.

 

Park podkreśla również, że na obszarach podmokłych w Polsce żyje więcej gatunków niż w innych ekosystemach. Dolina Biebrzy to m.in. europejska ostoja rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak wodniczka, dubelt, cietrzew, sowa błotna czy orlik grubodzioby.

 

Stałym problemem dla mokradeł jest susza i osuszanie, przed laty melioracje. Nad Biebrzą sucho było zarówno w 2014 jak i 2015 r. "Rok 2015 był niezmiernie suchy. Stany wody opadły około jednego metra poniżej średnich stanów i były w strefie stanów niskich. Dopiero grudzień z sumą opadów sięgających około 90 mm, spowodował wejście ich w stany średnie" - poinformował PAP Skąpski. Sytuację mógłby poprawić śnieg, ale tej zimy jest go - jak dotąd - niewiele.

 

By lepiej, zgodnie z potrzebami przyrody, wykorzystywać zasoby wodne, Biebrzański Park Narodowy realizuje różne projekty: poświęcony renaturyzacji sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym Biebrzy oraz dotyczący ochrony siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy.

 

"Projekty renaturyzacji idą zgodnie z planami" - mówi Skąpski. Park czeka na pozwolenie na użytkowanie zabudowy Kanału Woźnawiejskiego. Jak wcześniej tłumaczył park, ma to spowolnić odpływ wodny z tego kanału i kierować jej część do martwego koryta rzeki Jegrzni, nawadnianie terenów rolniczych. Trwają też wykupy gruntów i przygotowywana jest dokumentacja końcowa potrzebna do pozwolenia na budowę tzw. węzła wodnego Modzelówka. To również ma się przyczynić do właściwego nawadniania terenów rolniczych.

 

Według danych Biebrzańskiego PN, obszary podmokłe stanowią w Polsce 14 proc. powierzchni kraju.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ mhr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi