Strona główna Aktualności
Przyroda

Rok 2016 Rokiem Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym

18.01.2016 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Mokradłom jest dedykowany rok 2016 w Biebrzańskim Parku Narodowym, który chroni znane i cenne obszary podmokłe. Park przygotował imprezy edukacyjne o znaczeniu mokradeł, realizuje też projekty, których efektem ma być lepsze wykorzystanie wody w środowisku.

Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park w 1995 r. został wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych. Co roku, w rocznicę tej konwencji, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Biebrzański park uczestniczy w tych obchodach od lat.

 

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Mokradeł brzmi: "Nasza przyszłość zależy od mokradeł: zrównoważony rozwój”. 2 lutego nad Biebrzą zaplanowano zajęcia w terenie pod hasłem "Torfowisko - wielka gąbka", 11 lutego chętni odbędą wycieczkę przyrodniczą "Poznajemy biebrzańskie mokradła". Wcześniej, 31 stycznia w Warszawie, Biebrzański PN weźmie też udział w obchodach Światowego Dnia Mokradeł na Uniwersytecie Warszawskim. Popularyzacji zagadnień związanych z podmokłymi łąkami służą też organizowane cyklicznie na przełomie sierpnia i września nad Biebrzą Mistrzostwa w Koszeniu Łąk Bagiennych dla Przyrody - "Biebrzańskie Sianokosy".

 

"Obszary podmokłe, choć często niedoceniane i traktowane wręcz jako +nieużytki+, mają kluczowe znaczenie dla życia na naszej planecie i pełnią fundamentalne znaczenie dla człowieka i jego działalności. Torfowiska zatrzymują wodę, przez co zapobiegają powodziom i suszom. Poza tym przyczyniają się także do oczyszczania wody" - podkreśla w przesłanej PAP informacji dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Roman Skąpski.

 

Dodaje, że mokradła magazynują również więcej dwutlenku węgla niż lasy. "Torfowiska funkcjonujące prawidłowo stanowią rezerwuary węgla z ciągłą możliwością jego absorpcji. Jeśli ich funkcje są zaburzone np. poprzez odwodnienie – stają się źródłem uwalniania CO2, przyczyniając się do wzrostu zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze i destabilizując klimat" - argumentuje dyrektor.

 

Park podkreśla również, że na obszarach podmokłych w Polsce żyje więcej gatunków niż w innych ekosystemach. Dolina Biebrzy to m.in. europejska ostoja rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak wodniczka, dubelt, cietrzew, sowa błotna czy orlik grubodzioby.

 

Stałym problemem dla mokradeł jest susza i osuszanie, przed laty melioracje. Nad Biebrzą sucho było zarówno w 2014 jak i 2015 r. "Rok 2015 był niezmiernie suchy. Stany wody opadły około jednego metra poniżej średnich stanów i były w strefie stanów niskich. Dopiero grudzień z sumą opadów sięgających około 90 mm, spowodował wejście ich w stany średnie" - poinformował PAP Skąpski. Sytuację mógłby poprawić śnieg, ale tej zimy jest go - jak dotąd - niewiele.

 

By lepiej, zgodnie z potrzebami przyrody, wykorzystywać zasoby wodne, Biebrzański Park Narodowy realizuje różne projekty: poświęcony renaturyzacji sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym Biebrzy oraz dotyczący ochrony siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy.

 

"Projekty renaturyzacji idą zgodnie z planami" - mówi Skąpski. Park czeka na pozwolenie na użytkowanie zabudowy Kanału Woźnawiejskiego. Jak wcześniej tłumaczył park, ma to spowolnić odpływ wodny z tego kanału i kierować jej część do martwego koryta rzeki Jegrzni, nawadnianie terenów rolniczych. Trwają też wykupy gruntów i przygotowywana jest dokumentacja końcowa potrzebna do pozwolenia na budowę tzw. węzła wodnego Modzelówka. To również ma się przyczynić do właściwego nawadniania terenów rolniczych.

 

Według danych Biebrzańskiego PN, obszary podmokłe stanowią w Polsce 14 proc. powierzchni kraju.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ mhr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi