Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Krakowscy archeolodzy świętują pięciolecie badań w Pafos na Cyprze

19.01.2016 Archeologia, Historia i kultura

Fot. materiały prasowe

Międzynarodową konferencją i wystawą uczczą krakowscy archeolodzy w dniach 21-22 stycznia piątą rocznicę badań Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na agorze starożytnej stolicy Cypru – Pafos.

Oba wydarzenia noszą ten sam tytuł: „W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011–2015)”.

 

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. Powstało w jej zachodniej części pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Ze względu na swoją rangę stanowisko wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2011 roku badania prowadzi tam Zakład Archeologii Klasycznej IA UJ pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w ramach Paphos Agora Project. Jednym z ważniejszych sukcesów misji jest odkrycie hellenistycznej agory, która skrywała się pod późniejszymi, rzymskimi założeniami centralnego placu Pafos.

 

Pięciolecie krakowskiego projektu stało się pretekstem do zorganizowania międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 21-22 stycznia w Instytucie Archeologii UJ (ul. Gołębia). Obrady rozpoczną się o godz. 9.00. Ich celem jest wymiana myśli badaczy zajmujących się archeologią, historią, historią sztuki, kultury i religii, którzy w swoich badaniach skupiają się na zagadnieniach dotyczących starożytnego miasta Pafos w okresie hellenistycznym i rzymskim. Swoje wystąpienie zaprezentuje również przedstawiciel cypryjskiego Departamentu Starożytności i zagraniczni badacze związani z krakowskim projektem. Oprócz relacji z samych wykopalisk przewidziano wystąpienia poświęcone badaniom nieinwazyjnym czy pracy konserwatorskiej. Przedstawione zostaną też wstępne wniosku wynikające z analizy odkrytych zabytków. W badaniach w Pafos na dużą skalę stosowane są nowoczesne metody badawcze i dokumentacyjne – skanowanie laserowe i georadarowe. O rezultatach osiągniętych z wykorzystaniem tych narzędzi będzie można dowiedzieć się również w czasie sympozjum.

 

Natomiast od 22 stycznia do 22 lutego w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie (ul. Papiernicza 2) będzie można obejrzeć wystawę fotografii Roberta Słabońskiego, która prezentuje życie codzienne i pracę polskich archeologów w Nea Pafos. Słaboński to urodzony w 1968 roku w Krakowie fotograf, z wykształcenia archeolog. Od 1998 roku towarzyszy archeologom w badaniach wykopaliskowych w różnych zakątkach świata – zarówno w Europie, jak i Ameryce Środkowej, Afryce i Azji. Jest autorem fotograficznych reportaży publikowanych m.in. w National Geographic, Time i Archaeology.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi