Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Krakowscy archeolodzy świętują pięciolecie badań w Pafos na Cyprze

19.01.2016 Archeologia, Historia i kultura

Fot. materiały prasowe

Międzynarodową konferencją i wystawą uczczą krakowscy archeolodzy w dniach 21-22 stycznia piątą rocznicę badań Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na agorze starożytnej stolicy Cypru – Pafos.

Oba wydarzenia noszą ten sam tytuł: „W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011–2015)”.

 

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. Powstało w jej zachodniej części pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Ze względu na swoją rangę stanowisko wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2011 roku badania prowadzi tam Zakład Archeologii Klasycznej IA UJ pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w ramach Paphos Agora Project. Jednym z ważniejszych sukcesów misji jest odkrycie hellenistycznej agory, która skrywała się pod późniejszymi, rzymskimi założeniami centralnego placu Pafos.

 

Pięciolecie krakowskiego projektu stało się pretekstem do zorganizowania międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 21-22 stycznia w Instytucie Archeologii UJ (ul. Gołębia). Obrady rozpoczną się o godz. 9.00. Ich celem jest wymiana myśli badaczy zajmujących się archeologią, historią, historią sztuki, kultury i religii, którzy w swoich badaniach skupiają się na zagadnieniach dotyczących starożytnego miasta Pafos w okresie hellenistycznym i rzymskim. Swoje wystąpienie zaprezentuje również przedstawiciel cypryjskiego Departamentu Starożytności i zagraniczni badacze związani z krakowskim projektem. Oprócz relacji z samych wykopalisk przewidziano wystąpienia poświęcone badaniom nieinwazyjnym czy pracy konserwatorskiej. Przedstawione zostaną też wstępne wniosku wynikające z analizy odkrytych zabytków. W badaniach w Pafos na dużą skalę stosowane są nowoczesne metody badawcze i dokumentacyjne – skanowanie laserowe i georadarowe. O rezultatach osiągniętych z wykorzystaniem tych narzędzi będzie można dowiedzieć się również w czasie sympozjum.

 

Natomiast od 22 stycznia do 22 lutego w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie (ul. Papiernicza 2) będzie można obejrzeć wystawę fotografii Roberta Słabońskiego, która prezentuje życie codzienne i pracę polskich archeologów w Nea Pafos. Słaboński to urodzony w 1968 roku w Krakowie fotograf, z wykształcenia archeolog. Od 1998 roku towarzyszy archeologom w badaniach wykopaliskowych w różnych zakątkach świata – zarówno w Europie, jak i Ameryce Środkowej, Afryce i Azji. Jest autorem fotograficznych reportaży publikowanych m.in. w National Geographic, Time i Archaeology.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: fotografii, materiałów video oraz informacji z kategorii "Świat".

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

O relacjach pełną parą! "Siła duetów" O relacjach pełną parą! "Siła duetów"

Czy historię ludzkości tworzą sami samotni geniusze? Nie! Po prostu łatwiej o nich opowiadać historie. Ale świat nie jest taki prosty! W dokonywaniu przełomów liczą się też relacje między ludźmi, spośród których najbardziej podstawową jest relacja dwóch osób - zauważa w książce "Siła duetów" Joshua Wolf Shenk.

Więcej

Myśl na dziś

Nigdy nie wątpi ten tylko, kto nic nie wie.
Cyceron

Nasz blog

Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów

Twierdza w dzisiejszym Gonio w zachodniej Gruzji świetnie pełniła swą funkcję przez dwa tysiące lat: najpierw rzymscy legioniści bronili z niej granic cesarstwa przed niepokornymi mieszkańcami Kolchidy, a w czasach znacznie nam bliższych – czerwonoarmiści strzegli z niej granic ZSRR przed imperialistami. Sekrety tego stanowiska właśnie poznają polscy archeolodzy.

Więcej

Tagi