Strona główna Aktualności
Kosmos

Gigantyczny radioteleskop będzie jeszcze większy

20.01.2016 Kosmos

Rozmieszczenie stacji LOFAR w Europie. Źródło: LOFAR.

LOFAR to radioteleskop do obserwacji kosmosu na niskich częstotliwościach radiowych, z antenami rozmieszczonymi w różnych miejscach na świecie, w tym w Polsce. Do projektu dołączyła właśnie Irlandia, a zbudowane na jej terenie anteny poszerzą możliwości sieci LOFAR.

Międzynarodowym projektem kieruje holenderski instytut ASTRON, a bierze w nim udział sześć krajów. LOFAR to 50 stacji z antenami, z czego 38 znajduje się w Holandii, sześć w Niemczech, trzy w Polsce, jedna we Francji, jedna w Szwecji i jedna w Wielkiej Brytanii. Łącznie wszystkie stacje mają wiele tysięcy elementów odbiorczych.

 

W minionym tygodniu oficjalnie ogłoszono plany budowy stacji LOFAR w Irlandii. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Budżet na ten cel obejmuje 1,4 miliona euro z irlandzkich środków grantowych oraz 0,5 miliona euro od sponsorów prywatnych i od instytucji biorących udział w projekcie. Irlandzkie konsorcjum dla sieci LOFAR będzie mieć nazwę I-LOFAR (od Ireland LOFAR).

 

Stacja zostanie wybudowana w okolicach zamku w mieście Birr w środkowej Irlandii. Dzięki niej sieć wszystkich stacji LOFAR będzie rozciągać się na dystans 2000 km.

 

LOFAR służy do obserwacji kosmosu w zakresie niskich częstotliwości radiowych, od 10 do 240 MHz. Działa na zasadzie interferometru, czyli wiele anten obserwuje jednocześnie jeden obiekt na niebie, dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość odpowiadającą teleskopowi o średnicy równej dystansowi pomiędzy skrajnymi antenami. W ramach projektu będą prowadzone obserwacje początkowych etapów istnienia Wszechświata, zostaną wykonane głębokie przeglądy galaktyk, a także badania pogody kosmicznej i oddziaływanie Słońca na naszą planetę.

 

Projekt zainaugurowano w 2010 roku w Holandii. Polskie stacje LOFAR znajdują się w Bałdach, Borówcu i Łazach. Nazwa projektu, LOFAR, to skrót od Low-Frequency Array for Radio astronomy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi