Strona główna Aktualności
Kosmos

Gigantyczny radioteleskop będzie jeszcze większy

20.01.2016 Kosmos

Rozmieszczenie stacji LOFAR w Europie. Źródło: LOFAR.

LOFAR to radioteleskop do obserwacji kosmosu na niskich częstotliwościach radiowych, z antenami rozmieszczonymi w różnych miejscach na świecie, w tym w Polsce. Do projektu dołączyła właśnie Irlandia, a zbudowane na jej terenie anteny poszerzą możliwości sieci LOFAR.

Międzynarodowym projektem kieruje holenderski instytut ASTRON, a bierze w nim udział sześć krajów. LOFAR to 50 stacji z antenami, z czego 38 znajduje się w Holandii, sześć w Niemczech, trzy w Polsce, jedna we Francji, jedna w Szwecji i jedna w Wielkiej Brytanii. Łącznie wszystkie stacje mają wiele tysięcy elementów odbiorczych.

 

W minionym tygodniu oficjalnie ogłoszono plany budowy stacji LOFAR w Irlandii. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Budżet na ten cel obejmuje 1,4 miliona euro z irlandzkich środków grantowych oraz 0,5 miliona euro od sponsorów prywatnych i od instytucji biorących udział w projekcie. Irlandzkie konsorcjum dla sieci LOFAR będzie mieć nazwę I-LOFAR (od Ireland LOFAR).

 

Stacja zostanie wybudowana w okolicach zamku w mieście Birr w środkowej Irlandii. Dzięki niej sieć wszystkich stacji LOFAR będzie rozciągać się na dystans 2000 km.

 

LOFAR służy do obserwacji kosmosu w zakresie niskich częstotliwości radiowych, od 10 do 240 MHz. Działa na zasadzie interferometru, czyli wiele anten obserwuje jednocześnie jeden obiekt na niebie, dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość odpowiadającą teleskopowi o średnicy równej dystansowi pomiędzy skrajnymi antenami. W ramach projektu będą prowadzone obserwacje początkowych etapów istnienia Wszechświata, zostaną wykonane głębokie przeglądy galaktyk, a także badania pogody kosmicznej i oddziaływanie Słońca na naszą planetę.

 

Projekt zainaugurowano w 2010 roku w Holandii. Polskie stacje LOFAR znajdują się w Bałdach, Borówcu i Łazach. Nazwa projektu, LOFAR, to skrót od Low-Frequency Array for Radio astronomy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi