Strona główna Aktualności

Prof. Krzysztof Kurzydłowski doktorem h.c. Politechniki Białostockiej

21.01.2016 Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki

Nz. prof. Krzysztof Kurzydłowski. Fot. PAP/ Leszek Szymański 09.04.2015

Światowej sławy uczony w obszarze nauki o materiałach i inżynierii materiałowej prof. Krzysztof Kurzydłowski otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To jego czwarty tytuł doktora h.c.

Prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski jest pionierem w dziedzinie inżynierii materiałowej, opisywania struktur i modelowania właściwości materiałów, specjalistą rozwijającym badania nad nanomateriałami oraz kwestią degradacji materiałów konstrukcyjnych i funkcjonalnych - mówił podczas uroczystości nadania tytułu rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

 

Kurzydłowski przez kilka lat współpracował z wydziałem mechanicznym uczelni. Dzienis mówił, że współpraca ta zaowocowała realizacją wspólnych projektów i badań naukowych, głównie w obszarze biomateriałów.

 

"Tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej jest wyrazem uznania dla wybitnych osiągnięć pana profesora, ale też podziękowaniem za jego zasługi dla naszej uczelni, zwłaszcza dotyczące wspólnych badań naukowych, organizacji dydaktyki i rozwoju kadr" - powiedział podczas laudacji prof. Jan Dąbrowski.

 

Mówił, że Kurzydłowski jest wybitnym uczonym, autorytetem naukowym w kraju i zagranicą, pionierem badań w obszarze nanomateriałów i nanotechnologii. Podkreślał znaczenie wyników badań profesora, które przyczyniły się do rozwoju inżynierii materiałowej, które są też wykorzystywane w pokrewnych dziedzinach nauki: medycynie i biologii. Dąbrowski mówił, że zorganizowany przez Kurzydłowskiego zespół badań biomateriałów jest w światowej czołówce.

 

Dąbrowski podkreślał też zasługi profesora we współpracy z przemysłem, nazwał ją "wzorcową". Dodał, że jest partnerem cenionym przez wiele koncernów przemysłowych w kraju i na świecie.

 

Kurzydłowski odbierając tytuł dziękował wszystkim, mówił, że to dla niego "wzruszająca uroczystość". Następnie wygłosił wykład o znaczeniu inżynierii materiałowej i o kierunkach jej rozwoju.

 

Prof. Krzysztof Kurzydłowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1981 roku zdobył stopień doktora. W 1990 roku Politechnika Śląska przyznała mu stopień doktora habilitowanego.

 

Kurzydłowski zawodowo związany jest z Politechniką Warszawską, gdzie zajmował stanowisko prorektora i dziekana wydziału inżynierii materiałowej. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, a następnie Rady Nauki, w której przewodniczył Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki. W latach 2005-2007 był podsekretarzem stanu, najpierw w Ministerstwie Edukacji i Nauki, a następnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Do środy kierował też Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – największą agencją wspierającą badania i rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej. Kurzydłowski dyrektorem był od 2011 roku; w środę jego rezygnację z tego stanowiska przyjął minister nauki.

 

Prof. Kurzydłowski jest europejskim konsultantem zagadnień bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych. Opublikował ponad 500 prac naukowych w renomowanych czasopismach naukowych. Jest także członkiem wielu stowarzyszeń międzynarodowych i krajowych.

 

Profesor otrzymał wcześniej tytuł doktora honoris causa trzech uczelni: Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

swi/ dym/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi