Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
26.01.2016 aktualizacja 26.01.2016

KE: w programie Erasmus+ wzięło udział już ponad milion osób

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro - informuje w komunikacie prasowym Komisja Europejska.

Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 r. Zastąpił wówczas kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro. "Opublikowane dziś dane pokazują, że dzięki szerszemu zakresowi możliwości w 2014 r. z programu Erasmus+ skorzystało więcej osób" - poinformowała we wtorek w komunikacie prasowym Komisja Europejska.

W pierwszym roku funkcjonowania budżet programu wyniósł ponad 2 mld euro. W 18 tys. projektów uczestniczyło ponad milion osób. Z programu sfinansowano rekordową liczbę 650 tys. stypendiów dla studentów, praktykantów, nauczycieli, wolontariuszy oraz utorowano drogę pierwszym pożyczkom przeznaczonym na realizację pełnych studiów magisterskich za granicą.

Nowy Erasmus+ kładzie silny nacisk na promowanie aktywności obywatelskiej i działań służących tolerancji. Na 2016 r. przewidziano dodatkową kwotę 13 mln euro na sfinansowanie projektów dotyczących: integracji mniejszości i migrantów oraz innych grup w trudnej sytuacji społecznej.

"Pierwszy rok funkcjonowania programu Erasmus+ potwierdził, że program ten jest prawdziwym sukcesem. Imponująca liczba uczestników dowodzi, że program znacznie poprawia perspektywy zatrudnienia osób młodych, wspierając je w zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczenia, oraz przyczynia się do modernizacji europejskich systemów kształcenia, szkolenia i młodzieży. Korzystając z jego popularności, będziemy starali się dotrzeć do jak największej liczby osób o różnych zainteresowaniach, profilach i pochodzeniu społecznym” - podkreśla unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu - Tibor Navracsics.

Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r. otrzyma blisko 103 mln euro. Z tej kwoty na projekty związane z edukacją szkolną przeznaczono 13,7 mln euro; 27,4 mln euro otrzymają inicjatywy służące kształceniu i szkoleniom zawodowym. Na zadania z obszaru określanego jako "młodzież" w budżecie programu zapisano 11,8 mln euro; na edukację dorosłych 4,2 mln euro. Najwięcej - ponad 45 mln euro - otrzymają inicjatywy z obszaru szkolnictwa wyższego.

W oddzielnym sprawozdaniu Komisja Europejska przedstawiła dane statystyczne dotyczące mobilności studentów i pracowników akademickich w ostatnim roku akademickim (2013/2014) poprzedniego programu Erasmus dla szkół wyższych. Z danych wynika, że w porównaniu z poprzednimi latami wzięła w nim udział rekordowa liczba studentów - 272 tys. i pracowników akademickich - 57 tys. Państwami najczęściej wybieranymi przez studentów programu Erasmus na studia lub staż za granicą - w roku akademickim 2013-2014 - były Hiszpania, Niemcy i Francja.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024