Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Badacze ponownie na polu bitwy pod Kunowicami

02.02.2016 Archeologia, Historia i kultura

Moneta pruska - 1/3 talara, wybita w roku, w którym rozegrała się bitwa pod Kunowicami, fot. G. Podruczny.

Rekordową liczbę zabytków, związanych głównie z bitwą sprzed blisko 260 lat, odkryli badacze pod Kunowicami w woj. lubuskim. W trakcie całorocznych prac odnaleziono prawie 2000 artefaktów. Tym samym łączna liczba znalezisk dokonanych w czasie dotychczasowych badań przekroczyła 6 tysięcy.

Szeroko zakrojony, interdyscyplinarny program badawczy pola bitwy pod Kunowicami rozpoczął się w 2009 roku. Pracami kieruje dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach. Jednym z ważniejszych dotychczasowych odkryć było zlokalizowanie w 2009 roku umocnień ziemnych, które otaczały rosyjski obóz. Do tej pory naukowcy byli przekonani, że tego typu konstrukcje nie zachowały się do naszych czasów.

 

Bitwa pod Kunowicami rozegrała się 12 sierpnia 1759 roku. Było to jedno z największych i najbardziej krwawych starć w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763). Zwarły się ze sobą armie Rosji i Austrii przeciwko pruskim żołnierzom Fryderyka II. W walkach uczestniczyło około 130 tys. osób. Mimo początkowej przewagi armia pruska ostatecznie została rozgromiona. W sumie w czasie bitwy zginęło ok. 10 tys. żołnierzy. Teraz badacze próbują zlokalizować zbiorową mogiłę, w której spoczęli polegli.

 

„Oprócz prospekcji przy użyciu wykrywacza metalu przeprowadziliśmy również badania nieinwazyjne – elektrooporowe i magnetyczne. Przebadaliśmy teren, na którym w latach 2012-15 odnaleźliśmy dużą liczbę rosyjskich guzików mundurowych oraz szczątki ludzkie” – opowiada PAP dr hab. Grzegorz Podruczny. W tym roku badacze planują zweryfikowanie swoich domysłów, poprzez wykonanie wykopów sondażowych, czyli wykopalisk na ograniczoną skalę.

 

Zeszłoroczne badania zdominowała prospekcja z użyciem wykrywaczy metali. Dzięki temu udało się zebrać prawie 2 tysiące zabytków, głównie związanych z bitwą sprzed 260 lat. Najliczniejszą grupę stanowią ołowiane pociski do broni strzeleckiej – ich badacze naliczyli aż 989 sztuk. Mniej liczne były pociski artyleryjskie. Odnaleziono m.in. 285 całych kartaczy i 26 ich fragmentów, odłamki granatu haubicznego i kule armatnie.

 

„Wyjątkowym zabytkiem jest cały granat od rosyjskiego jednoroga 12-funtowego. Działo, z którego go wystrzelono, było ówcześnie nowatorskim rozwiązaniem, a pola bitew wojny siedmioletniej stanowiły dla tych konstrukcji pierwszy poważny sprawdzian bojowy” – zaznacza dr hab. Podruczny.

 

Tylko znikomy procent znalezisk stanowią fragmenty broni. Mimo to za duży sukces naukowcy uznali odnalezienie w sumie kilkunastu jej fragmentów – głównie elementy zamku skałkowego karabinów. Są też znaleziska reliktów broni białej – zaczepy od pochwy szabli, okucie od pochwy od pałasza czy fragment bagnetu tulejkowego. „Szczególnie cennym zabytkiem jest fragment rosyjskiego bagnetu od karabinu piechoty. Zachowany jest jednak w stanie niekompletnym – pozbawiony jest głowni” – dodaje dr hab. Podruczny.

 

Badacze odkryli też dużą grupę zabytków związanych z ubiorem żołnierzy. Najwięcej było guzików mundurowych – zarówno pruskich, jak i rosyjskich, których odnaleziono aż 200.

 

Zdaniem dr. hab. Podrucznego jednym z najcenniejszych z zabytków znalezionych w tym sezonie był XVIII-wieczny prawosławny krzyżyk, najpewniej należący do któregoś z rosyjskich żołnierzy.

 

W czasie poszukiwań śladów związanych z kunowicką batalią odnaleziono również zabytki z innych epok. Wśród nich dużą grupę stanowią monety. Najstarszą jest denar brandenburski Ottona IV (1293-1312). Jednak z punktu widzenia badaczy najciekawszą jest moneta pruska, 1/3 talara, wybita w roku, w którym rozegrała się bitwa pod Kunowicami. Naukowcy zidentyfikowali też duży zbiór fajek z XVIII i XIX wieku, a także ołowiane zabawki – żołnierzyki i... czołg.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Tagi: kunowice

Fragment rosyjskiego bagnetu, fot. G. Podruczny

Prawosławny krzyżyk, fot. G. Podruczny.

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi