Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.02.2016 aktualizacja 03.02.2016

Córki dziedziczą po matkach skłonność do depresji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Córki dziedziczą po matkach charakterystyczną budowę układu kortolimbicznego – struktury mózgu, która odpowiada za regulację emocji i odgrywa dużą rolę w powstawaniu zaburzeń nastroju, w tym depresji – czytamy w „Journal of Neuroscience”.

Istnieje wiele badań wskazujących na silny związek pomiędzy występowaniem depresji u matki a ryzykiem zachorowania u córki, jak również sugerujących, że stres prenatalny matki ma większy wpływ na ukształtowanie struktur przetwarzających emocje u córek niż u synów. Jednak do tej pory przeprowadzono niewiele badań, które stanowiłyby połączenie obu nurtów.

Tymczasem badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) po raz pierwszy wykazali, że budowa układu kortolimbicznego – sieci mózgowej kontrolującej emocje i biorącej udział w powstawaniu depresji, w której skład wchodzą ciało migdałowate, hipokamp, przedni zakręt obręczy i brzuszno-przyśrodkowa część kory przedczołowej – jest przekazywana z matki na córkę.

Dzięki badaniu 35 rodzin metodą rezonansu magnetycznego (MRI) mierzącego objętość istoty szarej (skupiska ciał komórek nerwowych) w obrębie układu kortolimbicznego naukowcy byli w stanie stwierdzić, że podobieństwo pomiędzy ukształtowaniem tego obszaru mózgu u matek i córek jest znacznie większe niż u matek i synów, a także ojców i dzieci obojga płci.

Według głównej autorki badania, Fumiko Hoeft, jego wyniki nie świadczą o tym, że matki są odpowiedzialne za depresję swoich córek. „Wiele czynników odgrywa rolę w depresji, w tym geny niedziedziczone po matce, środowisko społeczne, czy życiowe doświadczenia. Dziedziczenie pomiędzy matką a córką to tylko element układanki” – tłumaczy badaczka.

Teraz naukowcy planują przeprowadzenie podobnych badań wśród rodzin, w których dzieci zostały poczęte przy pomocy zapłodnienia in vitro. To pozwoli im na oddzielenie wpływu czynników genetycznych, prenatalnych i postnatalnych na dziedziczenie struktur mózgowych.

Wyniki badania są dostępne na stronie: www.ucsf.edu/news/2016/01/401401/brain-structure-governing-emotion-passed-down-mother-daughter-says-ucsf-study (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024