Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Wraki Zatoki Gdańskiej dostępne w internecie

04.02.2016 Archeologia, Historia i kultura

Fot. materiały prasowe NMM

Do zwiedzania sześciu statków zatopionych w Zatoce Gdańskiej zapraszają inicjatorzy „Wirtualnego Skansenu Wraków”. Prezentowane modele są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu wraków zalegających obecnie na dnie Bałtyku.

„Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej” – mówi dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z Narodowego Muzeum Morskiego (NMM), który kieruje pracami. Pozostałymi członkami ekipy biorącej udział w realizacji fotogrametrycznej dokumentacji 3D są Janusz Różycki, Wojciech Joński i Zbigniew Jarocki.

 

Archeolodzy podwodni widzą w głębinach zatopione wraki w taki sposób, w jaki teraz każdy może obejrzeć na ekranie swojego komputera. Muzealnicy zaznaczają jednak, że w czasie zanurzenia nurkowie nie są w stanie objąć całego wraku zasięgiem wzroku ze względu na przejrzystość wody sięgającą nie dalej niż 2-3 metry, a internauci – tak. Dodatkowo mogą dowolnie manipulować obrazem wokół jego osi. Jak informują muzealnicy, przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej.

 

„Metodę dokumentacji podwodnej, która związana jest z wykonywaniem fotogrametrycznych modeli 3D wraków, rozwijamy w NMM już od ponad dwóch lat i jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie. Do każdego obiektu wykonywane jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D” – opowiada Tomasz Bednarz.

 

Efektem pracy naukowców jest wirtualny skansen, w którym można obejrzeć najważniejsze wraki Zatoki Gdańskiej. Na razie jest ich 6, ale do końca roku baza poszerzona zostanie o kolejnych 13. W następnych latach „skansen” będzie systematycznie wzbogacany o kolejne jednostki. Oprócz trójwymiarowego modelu na stronie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zatopionych jednostek – danymi na temat okoliczności odkrycia, przeznaczenia statków, zabytków odkrytych w czasie badań podwodnych. Obecnie w bazie znajduje się najwięcej statków żaglowych z XVIII i XIX wieku. Najstarszym jest okręt Solen, który zatonął w czasie bitwy pod Oliwą w 1627 roku.

 

Wrakom mogą przyjrzeć się również użytkownicy smartfonów przy użyciu urządzeń do kreowania wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus DK1 i DK2. „Potęguje to dodatkowo odczucie trójwymiarowości prezentowanych stanowisk podwodnych” – zachęcają muzealnicy.

 

Powstanie strony http://www.wsw.nmm.pl/ jest częścią dwuletniego projektu naukowo - badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego", który dofinasowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ ula/

Fot. materiały prasowe NMM

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->