Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
06.02.2016 aktualizacja 06.02.2016

Stan przednadciśnieniowy w ciąży zwiększa ryzyko niedowagi dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozwój stanu przednadciśnieniowego w ostatnich tygodniach ciąży może zwiększać ryzyko bardzo niskiej wagi urodzeniowej u dziecka, a nawet ryzyko urodzenia martwego dziecka - informuje pismo "Hypertension" wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

O stanie przednadciśnieniowym mówi się gdy wartość ciśnienia skurczowego wynosi od 120 do 139 mmHg i/lub wartość ciśnienia rozkurczowego wynosi od 80 do 90 mmHg.

Naukowcy z Uniwersytetu Uppsali w Szwecji przyjrzeli się danym zebranym w latach 2008-2014 dotyczącym ponad 150 tys. kobiet. Analizą objęto jedynie ciężarne, które oczekiwały jednego dziecka i które nie rodziły przedwcześnie.

Ciśnienie tętnicze kobiet było rejestrowane do 20 tygodnia ciąży oraz po 34 tygodniu. Stan przednadciśnieniowy zdiagnozowano u 11 proc. uczestniczek. U 2416 dzieci stwierdzono zbyt niską wagę urodzeniową, a 194 dzieci urodziło się martwych.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek i waga matki, ekspozycja na dym papierosowy czy cukrzyca naukowcy ustalili, że stan przednadciśnieniowy w okolicach 36 tygodnia ciąży zwiększał o 69 proc. prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z niedowagą oraz o 70 proc. zwiększał ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Wcześniejsze badania wskazywały na związek nadciśnienia w okresie ciąży z ryzykiem niskiej wagi urodzeniowej i urodzenia martwego dziecka, jednak ta analiza wskazuje, że należy zwracać szczególną uwagę już na ciśnienie w górnych granicach normy - komentują autorzy.(PAP)

koc/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024