Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.02.2016 aktualizacja 06.02.2016

Świętokrzyskie/ Studenci ze Wschodu ze stypendiami regionalnego samorządu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

23 uczących się w Kielcach studentów polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, odebrało w piątek stypendia, przyznane im przez samorząd województwa świętokrzyskiego. To pierwsza edycja programu stypendialnego dla Polaków ze Wschodu, realizowanego przez władze regionu.

Stypendia wręczono podczas sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego.

O wsparcie finansowe - 300 zł miesięcznie przez 10 miesięcy roku akademickiego - ubiegało się 30 młodych osób, które podjęły studia na kieleckich uczelniach lub już tu studiowały. W tym roku wsparciem objęto 23 studentów pochodzących ze Wschodu - mieszkańców b. republik radzieckich - którzy legitymowali się polskim pochodzeniem.

To studenci kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), Politechniki Świętokrzyskiej oraz w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Pochodząca z Białorusi słuchaczka studiów doktoranckich na UJK Katarzyna Bondarenko dziękowała w imieniu stypendystów samorządowi województwa, za decyzję o ustanowieniu programu stypendialnego.

„Pomoc ta, choć ograniczona w sensie fizycznym, jest ważnym dla nas - studentów z zagranicy - przełomowym symbolem. Przyczynia się do wzmocnienia naszego morale i poczucia nieosamotnienia także z punktu widzenia naszych rodzin, które koleje historyczne rzuciły za wschodnią granicę. Nasze rodziny w przeważającej większości kultywują - mieszkając w innych krajach - polskie wartości, tradycję i język, posyłając dzieci w trybie nadobowiązkowym do polskich szkół” – podkreśliła.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas mówiąc o programie ocenił, że jest to "rodzaj dziejowej spłaty zobowiązania wobec ludzi, którzy kiedyś, nie ze swej woli, znaleźli się poza naszym państwem, a chcą utrzymywać łączność, podtrzymywać tradycję, kulturę polską i studiować w naszym kraju”.

Według Jarubasa, regionalny program stypendialny dla Polaków ze Wschodu jest też swego rodzaju elementem wsparcia polityki repatriacyjnej. „Nie mamy za wielu sukcesów w tym obszarze. Mamy świadomość, że jeżeli ta polityka ma przynieść jakieś rezultaty, to pewnie najskuteczniej będzie ją można prowadzić najpierw przez sprowadzenie dzieci, młodzieży, które po ukończeniu studiów być może wybiorą tutaj swoją przyszłość. A kiedyś będą chciały ściągnąć tutaj rodziców” – dodał marszałek.

Przypomniał, że 300 zł stypendialnego wsparcia to w przeliczeniu np. na warunki życia na Ukrainie często pensja rodzica studenta. „Może z naszej perspektywy te środki nie robią specjalnego wrażenia, ale pozwalają opłacić najpotrzebniejsze wydatki” – zaznaczył Jarubas.

Pochodzący z Ukrainy student pierwszego roku polonistyki na UJK Lech Szabelny powiedział dziennikarzom, że stypendium przyda się na opłacenie akademika. „Kiedy przyjechaliśmy do Kielc, bardzo dobrze nas traktowano - wszyscy rozumieli, że potrzebna nam pomoc i powiedziano nam wówczas o stypendiach. Polką była moja prababcia, dlatego chciałem nauczyć się tego języka i poznać kulturę - stąd taki kierunek studiów” – zaznaczył Szabelny.

Uchwałę o „Zasadach udzielania pomocy materialnej w formie stypendiów Samorządu Województwa Świętokrzyskiego dla Polaków oraz osób polskiego pochodzenia ze Wschodu”, władze regionu przyjęły w marcu 2015 r.

Pomoc stypendialna jest adresowana do młodych Polaków oraz osób polskiego pochodzenia w tym repatriantów m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu. O wsparcie mogą się ubiegać osoby które chcą podjąć lub kontynuować jednolite studia dzienne lub studia dzienne I, II lub III stopnia, na świętokrzyskich publicznych i niepublicznych uczelniach wyższych.

Samorząd regionu wsparł także finansowo Centrum Kultury i Języka Polskiego, działające przy Wydziale Humanistycznym UJK. To jednostka zajmująca się nauczaniem języka polskiego i kultury polskiej, organizująca m. in. kursy wakacyjne dla studentów-obcokrajowców.

W roku akademickim 2015/2016 na kieleckim uniwersytecie kształci się 120 zagranicznych studentów – większość pochodzi w Ukrainy.

Podobny program stypendialny, dedykowany Polakom mieszkającym w Winnicy na Ukrainie, którzy podejmują studia w Kielcach, realizuje od kilku lat samorząd stolicy województwa świętokrzyskiego.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024