Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.02.2016 aktualizacja 09.02.2016

Nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Książę Bogusław X, gulden, bez daty, (1498 / 1499), mennica Szczecin. Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie Książę Bogusław X, gulden, bez daty, (1498 / 1499), mennica Szczecin. Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Skarby monet wczesnośredniowiecznych, pieczęcie przedstawicieli władz, urzędów miejskich i cechów rzemieślniczych z XIV-XIX wieku oraz informacje nt. historii monety na Pomorzu od XII do XIX w. - to m.in. czeka na zwiedzających nową wystawę stałą w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ekspozycję „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” otwarto 4 lutego w Muzeum Tradycji Regionalnych – oddziale szczecińskiego Muzeum Narodowego. Jej kuratorem jest Genowefa Horoszko.

Ekspozycję podzielono na trzy części. Pierwsza w całości poświęcona jest pomorskim pieczęciom funkcjonującym w przestrzeni miejskiej od XIV do XIX w. Dzięki analizie ich treści badacze przeszłości uzyskują wgląd w różne aspekty życia gospodarczego, społecznego, politycznego i religijnego miasta.

Druga część przybliża pieniądz zastępczy, który funkcjonował na Pomorzu Zachodnim w okresie I wojny światowej. „Wybuch wojny i trudności wynikające z braku bilonu doprowadziły do wydawania pieniędzy zastępczych w postaci bonów – tzw. notgeldów przez nieuprawnione do tego władze samorządowe oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą” – wyjaśniają muzealnicy. Obecnie notgeldy są ważnym dla historyków źródłem ikonograficznym. Pod koniec Wielkiej Wojny aż do 1920 roku pojawiały się też nieoficjalne monety o specyficznych kształtach, które wykonywano najczęściej z cynku i żelaza.

Ostatnia sala prezentuje zwiedzającym monety jako źródło informacji. To historia monety na Pomorzu w okresie od XII do XIX wieku w pigułce. „Te małe krążki poza swoimi podstawowymi funkcjami – środka wymiany i środka uwierzytelniającego dokument - są grupą bardzo bogatą w warstwę wizualną. Dziś, gdy straciły swe praktyczne znaczenie, pozostają świadectwem minionych wydarzeń i idei – zwierciadłem pomorskiej historii” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Najstarsze monety ukazane na wystawie to denary bite przez książąt z linii szczecińskiej i dymińskiej, a najmłodsze to emisje pomorskie powstałe w 1808 r. w Stralsundzie – hanzeatyckim mieście niemieckim. Muzealnicy skupili się na zaprezentowaniu ich ikonografii – za wybiciem monet stoją ważne, a czasem zaskakujące wydarzenia w historii miasta. Tak jest w przypadku eksponowanego na wystawie talara wyemitowanego w 1617 roku z okazji… uspokojenia zamieszek w Szczecinie po podwyżce cen piwa. Tutaj też prezentowane są olbrzymie skarby monet – późnośredniowieczny z Pyrzyc i nowożytny z Choszczna. Liczą w sumie około 5500 monet. Oba umieszczone były pierwotnie w naczyniach ceramicznych. Do odkrycia doszło przypadkowo w czasie prac ziemnych.

Otwarcie wystawy było jednym z wydarzeń związanych z uroczystą inauguracją Muzeum Tradycji Regionalnych, które przebudowano i zmodernizowano. Dzięki współfinansowaniu przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego możliwe było nie tylko przygotowanie zmodernizowanej wystawy, ale również m.in. adaptacja przestrzeni dziedzińca wewnętrznego na potrzeby lapidarium, gdzie umieszczono monumentalne zabytkowe posągi.

Pierwotnie w budynku muzeum znajdował się Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, który wzniesiono w latach dwudziestych XVIII wieku. Od 1928 budynek zaczął pełnić funkcje muzealne jako Landesmuseum (Muzeum Prowincji). Dewastacja budynku i rozkradzenie przechowywanych w nim dzieł sztuki i dokumentów związana jest z obecnością w Szczecinie Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej. Pod koniec 1945 roku budynek przejęło Muzeum Pomorza Zachodniego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024