Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.02.2016 aktualizacja 09.02.2016

Pozostałości z okresu kultury Lapita odkryto na wyspach Fidżi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pozostałości osady sprzed ponad 2700 lat odkryto w Republice Fidżi – informuje serwis internetowy Fiji Village.

Odkrycia dokonano w prowincji Bua, obejmującej zachodnią część wyspy Vanua Levu, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Jak poinformowali kierujący pracami wykopaliskowymi Sepeti Matararaba z Muzeum Fidżi w Suvie oraz prof. Patryk Nunn z australijskiego Uniwersytetu w Sunshine Coast, stanowisko pochodzi z wczesnego okresu kultury Lapita i było zamieszkane prawdopodobnie w okresie ok. 3000-2700 lat temu.

Kultura Lapita, istniejąca w okresie ok. 1600-500 r. p.n.e., to kultura ludów zasiedlających wyspy w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, kolonizujących w okresie ok. 3100-2600 lat temu niezamieszkane wcześniej wyspy.

Według archeologów szczegółowe badania nowych znalezisk pozwolą ustalić, czy odkryta osada nie jest starsza od najstarszego znanego stanowiska z tego okresu na wyspach Fidżi, znajdującego się w miejscowości Bourewa w prowincji Nadroga-Navosa na wyspie Viti Levu.

Zdaniem wielu naukowców rozwój kultury Lapita na wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku ma związek z migracją na wschód ludów zamieszkujących pierwotnie południowe wybrzeża Chin oraz wyspę Tajwan. (PAP)

jot/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024