Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.02.2016 aktualizacja 11.02.2016

Pierwszy test inteligencji dla psów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Psy, podobnie jak ludzie, posiadają określony iloraz inteligencji, który pozwala przewidzieć, jak dobrze poradzą sobie z różnymi zadaniami o charakterze poznawczym – zawiadamia czasopismo „Intelligence”.

Naukowcy z London School of Economics and Political Science oraz University of Edinburgh (W. Brytania) skonstruowali pierwszą wersję testu mierzącego ogólną sprawność intelektualną (wskaźnik IQ) u psów. Doszli do wniosku, że psia struktura inteligencji przypomina ludzką, co może zostać wykorzystane w badaniach nad demencją oraz powiązaniami pomiędzy inteligencją a zdrowiem i długością życia.

„Wyniki naszego badania sugerują, że psy i ludzie posiadają podobną strukturę inteligencji. Dzięki temu, że psy nie palą, nie piją, nie używają narkotyków i nie są tak zróżnicowane pod względem poziomu edukacji i wysokości dochodu, możemy lepiej zrozumieć związek zachodzący pomiędzy inteligencją a zdrowiem” – komentuje współautorka badania dr Rosalind Arden.

Badacze przeprowadzili godzinny sprawdzian inteligencji na 68 psach rasy border collie wywodzących się z podobnego środowiska. Podczas testu czworonogi musiały jak najszybciej dostać się do jedzenia schowanego za różnymi przeszkodami (umiejętności nawigacyjne); udowodnić, że widzą różnicę pomiędzy poszczególnymi ilościami jedzenia oraz wykazać, że rozumieją, co to znaczy, że ludzka ręka wskazuje określony obiekt.

Okazało się, że te psy, które dobrze radziły sobie w jednym zadaniu, lepiej wypadały też w innych. Ponadto zwierzęta, które szybciej wykonywały poszczególne zadania, osiągały w nich lepsze wyniki. Sugeruje to, że u psów występuje generalny wskaźnik inteligencji, który określa ich ogólne możliwości poznawcze. Zupełnie jak u ludzi.

„To dopiero pierwszy krok, ale w przyszłości zamierzamy stworzyć trafny i rzetelny test psiej inteligencji, który będzie można przeprowadzić łatwo i szybko” – zdradza inny badacz dr Mark Adams.

Szczegóły badania pod adresem: DOI: 10.1016/j.intell.2016.01.008 (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024