Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Wystawa „czarnego złota” Azteków w Poznaniu

10.02.2016 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Patrycja Silska

Część jednej z największych w Polsce kolekcji narzędzi obsydianowych, wykonanych przez mezoamerykańskich Azteków, po raz pierwszy prezentowana będzie publicznie w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa czynna będzie od 11 lutego do kwietnia br.

"Przedmioty wykonane z obsydianu były bardzo powszechnie używane przez ludy prekolumbijskie w Środkowej Ameryce. Jednak mistrzostwo w ich obróbce osiągnęli dopiero Aztekowie w XIII wieku” – wyjaśnia PAP dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska, kuratorka wystawy.

 

O tym, na jak wysokim poziomie byli ówcześni wytwórcy, można się przekonać zwiedzając ekspozycję. Archeolodzy przygotowali kilkadziesiąt najciekawszych zabytków z kolekcji. Wśród nich jest duże, pieczołowicie wykonane ostrze stosowane do rytualnego wycinania serc ludziom. Ofiary z ludzi, z czasem coraz liczniejsze, były nieodzownym elementem wierzeń i rytuałów Azteków. Krew ludzka miała pomóc w odradzaniu się i życiu ludzi na ziemi. Bogowie potrzebowali pokarmu, a było nim wydobywane z piersi, jeszcze tętniące, serce.

 

„Jednak obsydian odgrywał ważną rolę nie tylko w krwawych ceremoniach Azteków. W czasie wykopalisk na stanowiskach związanych z tym ludem wyroby z wulkanicznego szkła odkrywane są jako drugi najczęstszy zabytek tuż po fragmentach naczyń ceramicznych” – opowiada dr Winiarska-Kabacińska.

 

Obsydianowe przedmioty znajdujące się na ekspozycji były istotnym elementem codziennego życia społeczności prekolumbijskiej Mezoameryki. Używano go do wytwarzania noży, które miały zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i podczas zabiegów medycznych czy rytualnych. Z obsydianu wykonywano również drapacze, wiertniki, brzytwy, ozdoby czy sierpy. Dużą grupę prezentowanych artefaktów stanowią groty strzał. Jednak przede wszystkim był on podstawowym surowcem do produkcji ostrzy różnej wielkości, służących zarówno do polowania jak i do walki. Przedmioty pochodzą z różnych stanowisk archeologicznych, głównie z Doliny Meksyku.

 

Obsydian to szkło wulkaniczne, które powstaje w wyniku natychmiastowego stygnięcia lawy. Dlatego jego wychodnie zlokalizowane są wyłącznie w pobliżu wulkanów. Czysty obsydian jest koloru czarnego, ale może też zawierać różne domieszki, które powodują zmianę jego barwy. Na wystawie można obejrzeć zabytki wykonane z obsydianu pochodzącego z różnych wychodni, o czym świadczy właśnie ich różnorodny kolor. „Obsydian jest twardy, a odbite od niego fragmenty mają bardzo ostre krawędzie. Z racji swojej przeźroczystości i unikatowej barwie posiada również wybitne walory estetyczne. I te właśnie cechy spowodowały, że był wykorzystywany jako surowiec do wytwarzania narzędzi, broni i ozdób” – wyjaśnia kuratorka.

 

Prezentowane na ekspozycji zabytki pochodzą z Meksyku i są częścią kolekcji, która znalazła się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu po II wojnie światowej. Wystawa „Obsydian. Czarne złoto Azteków” jest częścią cyklu „Bliskie spotkania z …”.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Fot. Patrycja Silska

Fot. Patrycja Silska

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: fotografii, materiałów video oraz informacji z kategorii "Świat".

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

O relacjach pełną parą! "Siła duetów" O relacjach pełną parą! "Siła duetów"

Czy historię ludzkości tworzą sami samotni geniusze? Nie! Po prostu łatwiej o nich opowiadać historie. Ale świat nie jest taki prosty! W dokonywaniu przełomów liczą się też relacje między ludźmi, spośród których najbardziej podstawową jest relacja dwóch osób - zauważa w książce "Siła duetów" Joshua Wolf Shenk.

Więcej

Myśl na dziś

Nigdy nie wątpi ten tylko, kto nic nie wie.
Cyceron

Nasz blog

Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów

Twierdza w dzisiejszym Gonio w zachodniej Gruzji świetnie pełniła swą funkcję przez dwa tysiące lat: najpierw rzymscy legioniści bronili z niej granic cesarstwa przed niepokornymi mieszkańcami Kolchidy, a w czasach znacznie nam bliższych – czerwonoarmiści strzegli z niej granic ZSRR przed imperialistami. Sekrety tego stanowiska właśnie poznają polscy archeolodzy.

Więcej

Tagi