Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
12.02.2016 aktualizacja 12.02.2016

Krytycyzm nie sprzyja łagodzeniu symptomów ADHD

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U dzieci, które mają nadmiernie krytycznych rodziców, objawy ADHD nie maleją wraz z upływem czasu – wynika z badania opublikowanego w „Journal of Abnormal Psychology”.

Funkcjonowanie dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wraz z upływem lat zazwyczaj ulega widocznej poprawie. Nie dotyczy to jednak dzieci, które mają zbyt krytycznych rodziców. Jak twierdzą naukowcy z Międzynarodowego Uniwersytetu Florydy (USA), krytyczne nastawienie opiekunów wiąże się z podtrzymaniem symptomów ADHD.

Badacze przez trzy lata obserwowali 127 zdrowych dzieci i 388 dzieci ze zdiagnozowanym ADHD. W tym czasie nagrali też po dwie 5-minutowe rozmowy z ich opiekunami. Rozmowy zostały następnie ocenione przez ekspertów pod względem poziomu krytycyzmu (występowania ostrych uwag pod adresem dziecka, które odnosiły się raczej do jego osoby, a nie zachowania) oraz poziomu nadmiernego zaangażowania emocjonalnego (pojawiania się nadopiekuńczych uczuć w stosunku do dziecka).

Rezultaty badania pokazały, że nieustający krytycyzm rodziców, kryjący się zarówno pod postacią negatywnych komentarzy, jak i przejawów nadopiekuńczości, korelował z utrzymywaniem się objawów ADHD na stałym poziomie.

„Wykazaliśmy, że u dzieci ciągle stykających się z nadmiernym krytycyzmem ze strony rodziny wraz z wiekiem nie następuje naturalny spadek natężenia symptomów ADHD. Objawy ADHD utrzymują się u nich na stałym, wysokim poziomie” – komentuje koordynatorka badania Erica Musser.

Szczegóły badania pod adresem: http://www.apa.org/pubs/journals/releases/abn-abn0000097.pdf (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024