Strona główna Aktualności

Zmarł Maciej Grabski, współtwórca Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

15.02.2016 Ludzie Nauki

Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska Źródło: FNP

Zmarł prof. Maciej Grabski - współtwórca Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i jej prezes w latach 1992-2005. Jako naukowiec związany był z Politechniką Warszawską, specjalizował się w inżynierii materiałowej. Odszedł 12 lutego. Miał 81 lat.

W komunikacie po śmierci Grabskiego na stronie FNP poinformowano, że Grabski był twórcą niezależności, stabilności oraz ugruntowanej pozycji FNP oraz jej prestiżu w środowisku naukowym. "Jego odważna wizja zmieniła krajobraz polskiej nauki po 1989 roku" - napisano.

 

Prof. Maciej Grabski (ur. 20.06.1934), związany z Politechniką Warszawską, był specjalistą w zakresie inżynierii materiałowej. W swojej działalności badawczej zajmował się nauką o materiałach i inżynierią materiałową. Interesowały go m.in. związki pomiędzy strukturą granic ziaren a właściwościami metali. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1967 roku, doktora habilitowanego – w 1973 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego – w 1979 roku, zwyczajnego – w 1989. Wypromował 14 doktorów nauk.

 

W latach 1992-2005 kierował Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, od 2005 do 2012 roku był członkiem Rady FNP, a potem - aż do śmierci - jej honorowym członkiem. W latach 1990-1994 pracował w zespole ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej. W kadencji 1991-1994 przewodniczył zespołowi Nauk Technicznych Komisji Badań Podstawowych KBN (Komitetu Badań Naukowych), w kolejnej kadencji 1994-1997 był wiceprzewodniczącym Komisji Badań Stosowanych KBN. Od 1991 roku był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

 

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Był również doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej.

 

Prof. Grabski był też laureatem prestiżowej nagrody Jerzmanowskich w 2011 r. W wygłoszonej wtedy laudacji ówczesny prezes Polskiej Akademii Umiejętności Andrzej Białas powiedział: "Fundacja na rzecz Nauki Polskiej to wielkie dzieło prof. Macieja Grabskiego, które stworzył od podstaw, a zostawił w pełni rozkwitu swoim następcom. Fundacja wprowadziła nową jakość w organizację polskiej nauki i stanowi już od 20 lat niedościgły wzór" - powiedział.

 

"Straciliśmy uczonego, który poświęcił się pracy dla innych uczonych, przyjaciela i wychowawcę młodych badaczy, wybitną postać świata nauki, wielkiego Polaka" - napisano w komunikacie FNP po śmierci Grabskiego.

 

Kilkanaście dni przed śmiercią Grabskiego, pod koniec stycznia br. odbyła się premiera książki Macieja Grabskiego „O nauce w Polsce – zamyślenie”. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof. Grabskiego w latach 1999–2014 na temat nauki w kontekstach nauczania, polityki, innowacyjności, a także przemyślenia na temat uczciwości i rzetelności w nauce oraz roli nauki w rozwoju społeczeństwa.

 

Prof. Grabski zwraca w swojej książce uwagę, że kluczem do zapewnienia nauce przyszłości są trzy powiązane ze sobą sprawy: jakość, model kariery i intelektualna oferta dla młodych. "Po pierwsze – napisał prof. Grabski – musimy wydać walkę bylejakości. Obserwując zmiany, jakie od kilkudziesięciu lat zachodzą w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym, możemy dostrzec ciągłe obniżanie się kryterium jakości (...). Po drugie – musimy zmienić dotychczasowy model kariery naukowej (...). Okazało się, że nie jesteśmy przygotowani do stanowiącego istotę partnerskiej współpracy działania zespołowego (...). Po trzecie wreszcie – naszą troską musi być tworzenie intelektualnej oferty dla młodych (...). Prawdziwy problem polega na tym, by garnący się do nauki uzdolnieni młodzi ludzie znaleźli prawdziwych mistrzów, którzy autorytetem, wiedzą i optymizmem potrafiliby ten zapał ugruntować, wszczepiając wartości, które są dla nauki najcenniejsze".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Tagi: fnp , grabski
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi