Strona główna Aktualności

Zmarł Maciej Grabski, współtwórca Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

15.02.2016 Ludzie Nauki

Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska Źródło: FNP

Zmarł prof. Maciej Grabski - współtwórca Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i jej prezes w latach 1992-2005. Jako naukowiec związany był z Politechniką Warszawską, specjalizował się w inżynierii materiałowej. Odszedł 12 lutego. Miał 81 lat.

W komunikacie po śmierci Grabskiego na stronie FNP poinformowano, że Grabski był twórcą niezależności, stabilności oraz ugruntowanej pozycji FNP oraz jej prestiżu w środowisku naukowym. "Jego odważna wizja zmieniła krajobraz polskiej nauki po 1989 roku" - napisano.

 

Prof. Maciej Grabski (ur. 20.06.1934), związany z Politechniką Warszawską, był specjalistą w zakresie inżynierii materiałowej. W swojej działalności badawczej zajmował się nauką o materiałach i inżynierią materiałową. Interesowały go m.in. związki pomiędzy strukturą granic ziaren a właściwościami metali. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1967 roku, doktora habilitowanego – w 1973 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego – w 1979 roku, zwyczajnego – w 1989. Wypromował 14 doktorów nauk.

 

W latach 1992-2005 kierował Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, od 2005 do 2012 roku był członkiem Rady FNP, a potem - aż do śmierci - jej honorowym członkiem. W latach 1990-1994 pracował w zespole ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej. W kadencji 1991-1994 przewodniczył zespołowi Nauk Technicznych Komisji Badań Podstawowych KBN (Komitetu Badań Naukowych), w kolejnej kadencji 1994-1997 był wiceprzewodniczącym Komisji Badań Stosowanych KBN. Od 1991 roku był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

 

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Był również doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej.

 

Prof. Grabski był też laureatem prestiżowej nagrody Jerzmanowskich w 2011 r. W wygłoszonej wtedy laudacji ówczesny prezes Polskiej Akademii Umiejętności Andrzej Białas powiedział: "Fundacja na rzecz Nauki Polskiej to wielkie dzieło prof. Macieja Grabskiego, które stworzył od podstaw, a zostawił w pełni rozkwitu swoim następcom. Fundacja wprowadziła nową jakość w organizację polskiej nauki i stanowi już od 20 lat niedościgły wzór" - powiedział.

 

"Straciliśmy uczonego, który poświęcił się pracy dla innych uczonych, przyjaciela i wychowawcę młodych badaczy, wybitną postać świata nauki, wielkiego Polaka" - napisano w komunikacie FNP po śmierci Grabskiego.

 

Kilkanaście dni przed śmiercią Grabskiego, pod koniec stycznia br. odbyła się premiera książki Macieja Grabskiego „O nauce w Polsce – zamyślenie”. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof. Grabskiego w latach 1999–2014 na temat nauki w kontekstach nauczania, polityki, innowacyjności, a także przemyślenia na temat uczciwości i rzetelności w nauce oraz roli nauki w rozwoju społeczeństwa.

 

Prof. Grabski zwraca w swojej książce uwagę, że kluczem do zapewnienia nauce przyszłości są trzy powiązane ze sobą sprawy: jakość, model kariery i intelektualna oferta dla młodych. "Po pierwsze – napisał prof. Grabski – musimy wydać walkę bylejakości. Obserwując zmiany, jakie od kilkudziesięciu lat zachodzą w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym, możemy dostrzec ciągłe obniżanie się kryterium jakości (...). Po drugie – musimy zmienić dotychczasowy model kariery naukowej (...). Okazało się, że nie jesteśmy przygotowani do stanowiącego istotę partnerskiej współpracy działania zespołowego (...). Po trzecie wreszcie – naszą troską musi być tworzenie intelektualnej oferty dla młodych (...). Prawdziwy problem polega na tym, by garnący się do nauki uzdolnieni młodzi ludzie znaleźli prawdziwych mistrzów, którzy autorytetem, wiedzą i optymizmem potrafiliby ten zapał ugruntować, wszczepiając wartości, które są dla nauki najcenniejsze".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Tagi: fnp , grabski
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi