Strona główna Aktualności
Świat

Francja/Burzliwy spór o uproszczenie rodzimej ortografii

16.02.2016 Świat

Fot. Fotolia

Wielkie emocje wśród francuskich internautów budzi zapowiadane uproszczenie reguł pisowni wyrazów. Plany, którym sprzeciwia się Akademia Francuska, przewidują zmianę pisowni blisko 2,5 tys. słów, w tym takich jak „cebula” czy „weekend”.

Jak podkreślają media nad Sekwaną, gruntowne uproszczenie francuskiej ortografii zalecono przeprowadzić już ponad ćwierć wieku temu – w 1990 roku - w specjalnym raporcie powstałym na zlecenie rządu.

 

Choć od tamtego czasu zachęcano nauczycieli do preferowania reguł nowej pisowni, zmiany powszechnie się nie przyjęły. Słowniki wprowadziły co prawda nowe zalecane formy, ale podały obok nich także jako poprawne tradycyjne formy.

 

Obecna minister edukacji Najat Vallaud-Belkacem ogłosiła właśnie, że od nadchodzącego roku szkolnego podręczniki dla uczniów mają uwzględniać nową pisownię. Zmiany polegają przede wszystkim na usunięciu z wielu słów „myślnika” i akcentu „circonflexe” - czyli znaku w formie ”daszka” nad samogłoskami. Tym samym np. słowo „maîtresse" (nauczycielka) będzie pisane „maitresse”, a „week-end" jako „weekend”. Ministerstwo edukacji wprowadza także nowe reguły pisania innych słów – np. wyraz „oignon” (cebula) ma być zastąpiony przez „ognon”, a «nénuphar” przez „nénufar”. W sumie zmiany obejmą około 2,4 tys. wyrazów.

 

Zapowiedź reformy wywołała ogromny odzew, w tym żywiołowe protesty, także w mediach społecznościowych. Sprzeciw wobec zmian uzasadnia się zwykle wielowiekową tradycją. Obrońcy akcentu circonflexe wystąpili z kampanią, którą można przetłumaczyć jako „Jestem daszkiem” (choć reforma przewiduje zachowanie tego akcentu w niektórych słowach).

 

Językoznawcy są też podzieleni. W gorącej debacie głos zabrała wreszcie Akademia Francuska – najważniejsza nad Sekwaną instytucja stojąca na straży rodzimego języka. Dożywotnia sekretarz Akademii, prof. Hélène Carrère d’Encausse na łamach weekendowego wydania dziennika „Le Figaro” podkreśliła, że ta prestiżowa instytucja sprzeciwia się propozycji reformy francuskiej ortografii w obecnym kształcie. Jednocześnie sekretarz Akademii zauważyła, że w przypadku nielicznych słów uproszczenia tradycyjnej pisowni są dopuszczalne pod warunkiem, że „nie będą narzucane w sposób autorytarny i zostaną poddane próbie czasu”.

 

Zwolennicy zmian uważają, że francuska ortografia jest zbyt skomplikowana i że powinna iść z duchem czasu. W ich opinii uproszczenie reguł ułatwi przyswajanie tego języka cudzoziemcom i przyczyni się do tego, że francuski będzie miał wciąż nowych adeptów na świecie. (PAP)

 

szl/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: fotografii, materiałów video oraz informacji z kategorii "Świat".

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

O relacjach pełną parą! "Siła duetów" O relacjach pełną parą! "Siła duetów"

Czy historię ludzkości tworzą sami samotni geniusze? Nie! Po prostu łatwiej o nich opowiadać historie. Ale świat nie jest taki prosty! W dokonywaniu przełomów liczą się też relacje między ludźmi, spośród których najbardziej podstawową jest relacja dwóch osób - zauważa w książce "Siła duetów" Joshua Wolf Shenk.

Więcej

Myśl na dziś

Nigdy nie wątpi ten tylko, kto nic nie wie.
Cyceron

Nasz blog

Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów Z rąk do rąk: od rzymskich czyściochów do czerwonoarmistów

Twierdza w dzisiejszym Gonio w zachodniej Gruzji świetnie pełniła swą funkcję przez dwa tysiące lat: najpierw rzymscy legioniści bronili z niej granic cesarstwa przed niepokornymi mieszkańcami Kolchidy, a w czasach znacznie nam bliższych – czerwonoarmiści strzegli z niej granic ZSRR przed imperialistami. Sekrety tego stanowiska właśnie poznają polscy archeolodzy.

Więcej

Tagi