Strona główna Aktualności
Przyroda

Szkielet finwala na wystawie Uniwersytetu Gdańskiego

16.02.2016 Ekologia, Przyroda
Stegna, 22.08.2015. Około 15 metrowej długości martwego wieloryba wyrzuciło morze na plaży w Stegnie, 22 bm. Znalezisko bada specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. (pw/mr) PAP/Piotr Wittman

Fot. PAP/ Piotr Wittman 22.08.2015

Szkielet płetwala zwyczajnego - zwanego finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, już wkrótce będzie można oglądać na wystawie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przywieziony z Muzeum Morza w niemieckim Stralsundzie w Gdańsku będzie gościł przez co najmniej 10 lat.

"Wnętrze Wydziału Biologii UG bardzo różni się od pozostałych budynków Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie. Hol główny wzbogaca wysepka z zielenią, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce oraz jedno z największych akwariów siedliskowych w Polsce" - informuje Uniwersytet Gdański.

 

W ekspozycji stałej znajduje się siedem szkieletów dużych ssaków: żyrafy Rotschilda, nosorożca białego, hipopotama nilowego, likaona i oryksa szablorogiego, a także żubra i słonia indyjskiego, z którego zachowała się jedynie czaszka. Wkrótce do okazów dołączy kolejny szkielet: płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi.

 

Na Wydział Biologii UW szkielet trafi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożycza eksponat Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. "Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni i oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana. Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia" - informuje Uniwersytet Gdański.

 

"Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego. Z radością przyznam, że to się udało, ponieważ ekspozycja stała cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta, tak samo zresztą jak inne inicjatywy edukacji ekologicznej społeczności naszego wydziału. Teraz finalizujemy realizację pomysłu, o którym wspominaliśmy już jakiś czas temu sprowadzając szkielet płetwala zwyczajnego" - mówi dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. "Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co jednocześnie przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Serdecznie wszystkich zapraszamy na ekspozycję stałą a już za w maju na oglądanie gotowego, podwieszonego szkieletu wieloryba" - dodaje.

 

Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Po płetwalu błękitnym jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi, a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton. Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ug

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bystre zwierzę" - historia przeglądania na oczy "Bystre zwierzę" - historia przeglądania na oczy

W poszukiwaniu życia inteligentnego nie musimy wyglądać ku odległym zakątkom przestrzeni kosmicznej. Inteligencja tkwi tu, na Ziemi, tuż pod naszymi nosami. Jednak rozpoznanie tego, jak bystre są zwierzęta, wymagało od ludzi wielkiej pomysłowości i przyjęcia nowego podejścia - zauważa Frans de Waal w książce poświęconej umysłowym możliwościom zwierząt i historii ich poznawania przez ludzi.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli odchodzę od mych dawnych teorii, to nie z powodu moich indywidualnych postępów, lecz postępów nauki.
Georg Christoph Lichtenberg

Nasz blog

"Inferno": Herzog szuka ludzkiego odbicia w głębi wulkanów "Inferno": Herzog szuka ludzkiego odbicia w głębi wulkanów

Szkoda, żeby "Inferno" przeszedł bez echa. To nie jest zwykły film dokumentalny o wulkanach. To dokument Wernera Herzoga. Można być więc pewnym, że kiedy Herzog zagląda w głąb wulkanu, to znajdzie w nim nie tylko lawę, ale i odbicia tych, którzy zaglądają tam razem z nim,

Więcej

Tagi

-->