Strona główna Aktualności
Przyroda

Szkielet finwala na wystawie Uniwersytetu Gdańskiego

16.02.2016 Ekologia, Przyroda
Stegna, 22.08.2015. Około 15 metrowej długości martwego wieloryba wyrzuciło morze na plaży w Stegnie, 22 bm. Znalezisko bada specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. (pw/mr) PAP/Piotr Wittman

Fot. PAP/ Piotr Wittman 22.08.2015

Szkielet płetwala zwyczajnego - zwanego finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, już wkrótce będzie można oglądać na wystawie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przywieziony z Muzeum Morza w niemieckim Stralsundzie w Gdańsku będzie gościł przez co najmniej 10 lat.

"Wnętrze Wydziału Biologii UG bardzo różni się od pozostałych budynków Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie. Hol główny wzbogaca wysepka z zielenią, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce oraz jedno z największych akwariów siedliskowych w Polsce" - informuje Uniwersytet Gdański.

 

W ekspozycji stałej znajduje się siedem szkieletów dużych ssaków: żyrafy Rotschilda, nosorożca białego, hipopotama nilowego, likaona i oryksa szablorogiego, a także żubra i słonia indyjskiego, z którego zachowała się jedynie czaszka. Wkrótce do okazów dołączy kolejny szkielet: płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi.

 

Na Wydział Biologii UW szkielet trafi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożycza eksponat Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. "Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni i oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana. Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia" - informuje Uniwersytet Gdański.

 

"Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego. Z radością przyznam, że to się udało, ponieważ ekspozycja stała cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta, tak samo zresztą jak inne inicjatywy edukacji ekologicznej społeczności naszego wydziału. Teraz finalizujemy realizację pomysłu, o którym wspominaliśmy już jakiś czas temu sprowadzając szkielet płetwala zwyczajnego" - mówi dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. "Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co jednocześnie przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Serdecznie wszystkich zapraszamy na ekspozycję stałą a już za w maju na oglądanie gotowego, podwieszonego szkieletu wieloryba" - dodaje.

 

Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Po płetwalu błękitnym jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi, a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton. Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ug

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Fot. Mateusz Ochocki/KFP

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->