Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kielce/ Wybrano najlepszych studentów-wynalazców

18.02.2016 Uczelnie, Innowacje, Konkursy

Fot. Fotolia

Rozwiązanie pomagające w leczeniu trudno gojących się ran, mięsień pneumatyczny pomagający w rehabilitacji i przemyśle oraz lusterka, zwiększające bezpieczeństwo jazdy motocyklem – to przykłady wynalazków nagrodzonych w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”.

Nazwiska tegorocznych laureatów i wyróżnione pomysły zaprezentował w środę w Kielcach rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisław Adamczak. Uczelnia jest pomysłodawcą konkursu.

 

Przedsięwzięcie było adresowano do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni wyższych, a także absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku, albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodziło o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

 

„Pomysł z organizacją konkursy był bardzo udany, bo kilka lat temu nie było wiadomo, czy inicjatywa przyjmie się środowisku akademickim w Polsce. Konkurs stał się już stałym elementem działalności szkół wyższych, każdego roku składnych jest ponad 50 projektów, a na niektórych uczelniach odbywa się wstępna selekcja wniosków. To potwierdzenie olbrzymiego kapitału działalności wynalazczej wśród studentów” – ocenił prof. Adamczak.

 

W tym roku do konkursu zgłoszono 60 wynalazków z 20 uczelni – nie tylko technicznych, ale także uniwersytetów, szkół medycznych i instytutów badawczych. Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

 

„Sposób i urządzenie do generacji nierównowagowej plazmy niskotemperaturowej”, to rozwiązanie, którego współtwórcami są dwaj studenci Politechniki Lubelskiej – Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun. Wynalazek może mieć zastosowanie w stomatologii i medycynie, m.in. do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej. Może być też wykorzystywany w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych. W trakcie badań potwierdzono skuteczność zastosowania reaktora w usunięciu i dezaktywacji bakterii E. coli.

 

Doceniono także cykl wynalazków powstałych na tej samej uczelni, związanych z budową statku powietrznego – łączy on cechy wiatrakowców i wielowirnikowców. Współautorem „Urządzenia do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” oraz „Sposobu skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” jest Zbigniew Czyż.

 

Wynalazek może być w przyszłości wykorzystany jako np. taksówka powietrzna. Klasyczny układ napędowy wiatrakowca z silnikiem spalinowym, jest tu dodatkowo wspomagany wielowirnikowym napędem elektrycznym. Taki napęd pozwala na pionowy start statku, bądź start pod dowolnym kątem w stosunku do podłoża, także bez pasa startowego. Podwojony układ napędowy zwiększa bezpieczeństwo lotu, także podczas manewrów startu i lądowania.

 

Dawid Pietrala i Gabriel Bracha z Politechniki Świętokrzyskiej są współautorami „Mięśnia pneumatycznego”, który może być używany jako element napędowy w robotach mobilnych, humanoidalnych, manipulatorach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych oraz w urządzeniach służących do automatyzacji procesów produkcyjnych. Mięsień pneumatyczny pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ilość zużywanego powietrza w cyklu pracy, jest więc energooszczędny. Urządzenie znalazło zastosowaniu w układzie zawieszenia zbudowanego na kieleckiej uczelni łazika marsjańskiego.

 

Doceniono też wynalazek z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, zatytułowany „Sposób nakładania analitu z roztworu na podłoże do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii w polu elektrycznym”, współautorstwa Łukasza Richtera. Rozwiązanie może mieć zastosowanie w wykrywaniu bakterii i wirusów m.in. w ochronie zdrowia, produkcji żywności, procesach biotechnologicznych, ochronie roślin, a także służyć analizie obecności i rodzaju narkotyków. Wynalazek pozwala na skrócenie czasu analizy, poprawia także jednorodność i jakość uzyskanych wyników.

 

Nagrodzono także „Układ, zespół i sposób do zmiany kąta ustawienia lusterek wstecznych pojazdu jednośladowego względem usytuowania głowy kierowcy”, autorstwa Bartosz Ambrożkiewicza z Politechniki Poznańskiej. To tzw. inteligentne lusterka, które w trakcie jazdy przestawiają się, uwzględniając aktualną pozycję motocyklisty – ułatwiają jazdę i zwiększają bezpieczeństwo podróżującego. Wynalazek polega na zastosowaniu czujnika odległości, skierowanego w klatkę piersiową kierowcy, połączonego z lusterkami, które są odpowiednio ustawiane w zależności od kąta pochylenia kierowcy.

 

W ramach konkursu przyznano też sześć wyróżnień. W tym roku dodatkowe wyróżnienie – dla przedstawiciela uczelni z regionu - przyznał marszałek województwa świętokrzyskiego. Współautorką rozwiązania związanego z budownictwem jest Karolina Otwinowska z Politechniki Świętokrzyskiej. Wynalazek to element stabilizujący konstrukcję nośną pokrycia dachów w budynkach o lekkiej konstrukcji, jak np. hale magazynowe, wystawowe i produkcyjne. Dzięki licencji kieleckiej uczelni przyznanej przedsiębiorcy specjalizującemu się w budowie obiektów przemysłowych, przedsięwzięcie wkrótce znajdzie zastosowanie w praktyce.

 

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej: www.patenty.tu.kielce.pl/konkurs-student

 

Nagrodą główną dla pięciu laureatów tegorocznej edycji konkursu będzie udział w kwietniowej, 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Sfinansowane będą koszty organizacji stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu młodych wynalazców w Szwajcarii.

 

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu jest planowane na przełomie maja i czerwca w Urzędzie Patentowym RP.

 

Celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Konkurs ma także za zadanie zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 

Podczas pięciu poprzednich edycji konkursu komisja oceniała 379 rozwiązań z 43 uczelni. Nagrodzono 23 pomysły, a wyróżnieniami uhonorowano ponad 30. Dotychczas „studenci-wynalazcy” zdobyli w Genewie 8 złotych, 9 srebrnych i 3 brązowe medale oraz liczne nagrody specjalne.

 

Uczestnicy wszystkich edycji konkursu mogą promować swoje rozwiązania przez rejestrację w Bazie Danych Wynalazków Studenckich, na stronie www.wynalazca.tu.kielce.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ par/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->