Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kielce/ Wybrano najlepszych studentów-wynalazców

18.02.2016 Uczelnie, Innowacje, Konkursy

Fot. Fotolia

Rozwiązanie pomagające w leczeniu trudno gojących się ran, mięsień pneumatyczny pomagający w rehabilitacji i przemyśle oraz lusterka, zwiększające bezpieczeństwo jazdy motocyklem – to przykłady wynalazków nagrodzonych w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”.

Nazwiska tegorocznych laureatów i wyróżnione pomysły zaprezentował w środę w Kielcach rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisław Adamczak. Uczelnia jest pomysłodawcą konkursu.

 

Przedsięwzięcie było adresowano do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni wyższych, a także absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku, albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Chodziło o wynalazki chronione prawem wyłącznym lub zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

 

„Pomysł z organizacją konkursy był bardzo udany, bo kilka lat temu nie było wiadomo, czy inicjatywa przyjmie się środowisku akademickim w Polsce. Konkurs stał się już stałym elementem działalności szkół wyższych, każdego roku składnych jest ponad 50 projektów, a na niektórych uczelniach odbywa się wstępna selekcja wniosków. To potwierdzenie olbrzymiego kapitału działalności wynalazczej wśród studentów” – ocenił prof. Adamczak.

 

W tym roku do konkursu zgłoszono 60 wynalazków z 20 uczelni – nie tylko technicznych, ale także uniwersytetów, szkół medycznych i instytutów badawczych. Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

 

„Sposób i urządzenie do generacji nierównowagowej plazmy niskotemperaturowej”, to rozwiązanie, którego współtwórcami są dwaj studenci Politechniki Lubelskiej – Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun. Wynalazek może mieć zastosowanie w stomatologii i medycynie, m.in. do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej. Może być też wykorzystywany w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych. W trakcie badań potwierdzono skuteczność zastosowania reaktora w usunięciu i dezaktywacji bakterii E. coli.

 

Doceniono także cykl wynalazków powstałych na tej samej uczelni, związanych z budową statku powietrznego – łączy on cechy wiatrakowców i wielowirnikowców. Współautorem „Urządzenia do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” oraz „Sposobu skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca” jest Zbigniew Czyż.

 

Wynalazek może być w przyszłości wykorzystany jako np. taksówka powietrzna. Klasyczny układ napędowy wiatrakowca z silnikiem spalinowym, jest tu dodatkowo wspomagany wielowirnikowym napędem elektrycznym. Taki napęd pozwala na pionowy start statku, bądź start pod dowolnym kątem w stosunku do podłoża, także bez pasa startowego. Podwojony układ napędowy zwiększa bezpieczeństwo lotu, także podczas manewrów startu i lądowania.

 

Dawid Pietrala i Gabriel Bracha z Politechniki Świętokrzyskiej są współautorami „Mięśnia pneumatycznego”, który może być używany jako element napędowy w robotach mobilnych, humanoidalnych, manipulatorach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych oraz w urządzeniach służących do automatyzacji procesów produkcyjnych. Mięsień pneumatyczny pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ilość zużywanego powietrza w cyklu pracy, jest więc energooszczędny. Urządzenie znalazło zastosowaniu w układzie zawieszenia zbudowanego na kieleckiej uczelni łazika marsjańskiego.

 

Doceniono też wynalazek z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, zatytułowany „Sposób nakładania analitu z roztworu na podłoże do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii w polu elektrycznym”, współautorstwa Łukasza Richtera. Rozwiązanie może mieć zastosowanie w wykrywaniu bakterii i wirusów m.in. w ochronie zdrowia, produkcji żywności, procesach biotechnologicznych, ochronie roślin, a także służyć analizie obecności i rodzaju narkotyków. Wynalazek pozwala na skrócenie czasu analizy, poprawia także jednorodność i jakość uzyskanych wyników.

 

Nagrodzono także „Układ, zespół i sposób do zmiany kąta ustawienia lusterek wstecznych pojazdu jednośladowego względem usytuowania głowy kierowcy”, autorstwa Bartosz Ambrożkiewicza z Politechniki Poznańskiej. To tzw. inteligentne lusterka, które w trakcie jazdy przestawiają się, uwzględniając aktualną pozycję motocyklisty – ułatwiają jazdę i zwiększają bezpieczeństwo podróżującego. Wynalazek polega na zastosowaniu czujnika odległości, skierowanego w klatkę piersiową kierowcy, połączonego z lusterkami, które są odpowiednio ustawiane w zależności od kąta pochylenia kierowcy.

 

W ramach konkursu przyznano też sześć wyróżnień. W tym roku dodatkowe wyróżnienie – dla przedstawiciela uczelni z regionu - przyznał marszałek województwa świętokrzyskiego. Współautorką rozwiązania związanego z budownictwem jest Karolina Otwinowska z Politechniki Świętokrzyskiej. Wynalazek to element stabilizujący konstrukcję nośną pokrycia dachów w budynkach o lekkiej konstrukcji, jak np. hale magazynowe, wystawowe i produkcyjne. Dzięki licencji kieleckiej uczelni przyznanej przedsiębiorcy specjalizującemu się w budowie obiektów przemysłowych, przedsięwzięcie wkrótce znajdzie zastosowanie w praktyce.

 

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej: www.patenty.tu.kielce.pl/konkurs-student

 

Nagrodą główną dla pięciu laureatów tegorocznej edycji konkursu będzie udział w kwietniowej, 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Sfinansowane będą koszty organizacji stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu młodych wynalazców w Szwajcarii.

 

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu jest planowane na przełomie maja i czerwca w Urzędzie Patentowym RP.

 

Celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Konkurs ma także za zadanie zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 

Podczas pięciu poprzednich edycji konkursu komisja oceniała 379 rozwiązań z 43 uczelni. Nagrodzono 23 pomysły, a wyróżnieniami uhonorowano ponad 30. Dotychczas „studenci-wynalazcy” zdobyli w Genewie 8 złotych, 9 srebrnych i 3 brązowe medale oraz liczne nagrody specjalne.

 

Uczestnicy wszystkich edycji konkursu mogą promować swoje rozwiązania przez rejestrację w Bazie Danych Wynalazków Studenckich, na stronie www.wynalazca.tu.kielce.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ par/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi