Strona główna Aktualności

W sobotę 25 wygadanych naukowców wystąpi na scenie "Kopernika"

22.02.2016 Imprezy naukowe, Konkursy, Popularyzacja nauki

Źródło: Fotolia

25 naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach wystąpi w sobotę 27 lutego w półfinale konkursu FameLab. Półfinaliści zajmują się m.in.: poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową.

Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

 

Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Sześcioosobowe jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: neurobiolog, biofizyk, chemik, genetyk, teleinformatyk, akustyk, endokrynolog; dziewięciu doktorów, dziesięciu doktorantów. Będą reprezentować największe uczelnie w kraju, ale też University College London, Aberystwyth University w Walii i Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

 

Wielu badaczy prowadzi studia interdyscyplinarne i łączy w swoich poszukiwaniach badawczych wiele dziedzin naukowych. Naukowo zajmują się m.in.: przerzutowaniem nowotworów, biodrukiem 3D, poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową. W sobotę 27 lutego zachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy; będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza to ich zdaniem: lasery, proszki i tytan.

 

Podczas półfinału zmierzą się: Krzysztof Bielec z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Sara Kasprzyk z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katarzyna Konarzewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Wystąpią też: Anna Kotlińska - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN; Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska.

 

Kolejnymi naukowcami, którzy powalczą o udział w finale będą: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Marta Loeffler; doktorant Politechniki Rzeszowskiej Tomasz Madej; doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - Paweł Jarosław Mazurkiewicz; reprezentująca Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski dr Martyna Molak-Tomsia.

 

O swoich zainteresowaniach badawczych opowiedzą również: Dawid Myśliwiec - doktorant Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie; dr inż. Marcin Niemiec z Akademii Górniczo-Hutniczej; lek. Karolina Nowak - doktorantka z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; Magdalena Rusiłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego; Marek Rychter - doktorant Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Goście zgromadzeni w Centrum Nauki Kopernik wysłuchają też: Ewy Siwickiej z walijskiego Aberystwyth University oraz Uniwersytetu Edynburskiego; lek. wet. Natalii Strokowskiej - doktorantki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dr hab. Michała Śmiałka z Politechniki Warszawskiej; dr inż. Bartosza Waltera z Politechniki Poznańskiej; dr hab. Piotra Wasylczyka z Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Swoje wystąpienia zaprezentują też: inż. Maciej Wiśniowski - doktorant Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr Tomasz Włodarski z University College London oraz Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Każdy z naukowców będzie miał do dyspozycji scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie. Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).

 

W tym roku konkursowe wystąpienia ocenią: prof. Ewa Bartnik - Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; Irena Cieślińska - dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Do finału przejdzie dziesięcioro naukowców. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia, można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.

 

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

 

Półfinał piątej polskiej edycji konkursu odbędzie się 27 lutego 2016 w Centrum Nauki Kopernik w godzinach: 13-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Tagi: cnk , famelab
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->