Strona główna Aktualności

W sobotę 25 wygadanych naukowców wystąpi na scenie "Kopernika"

22.02.2016 Imprezy naukowe, Konkursy, Popularyzacja nauki

Źródło: Fotolia

25 naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach wystąpi w sobotę 27 lutego w półfinale konkursu FameLab. Półfinaliści zajmują się m.in.: poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową.

Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

 

Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Sześcioosobowe jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: neurobiolog, biofizyk, chemik, genetyk, teleinformatyk, akustyk, endokrynolog; dziewięciu doktorów, dziesięciu doktorantów. Będą reprezentować największe uczelnie w kraju, ale też University College London, Aberystwyth University w Walii i Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

 

Wielu badaczy prowadzi studia interdyscyplinarne i łączy w swoich poszukiwaniach badawczych wiele dziedzin naukowych. Naukowo zajmują się m.in.: przerzutowaniem nowotworów, biodrukiem 3D, poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową. W sobotę 27 lutego zachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy; będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza to ich zdaniem: lasery, proszki i tytan.

 

Podczas półfinału zmierzą się: Krzysztof Bielec z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Sara Kasprzyk z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katarzyna Konarzewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Wystąpią też: Anna Kotlińska - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN; Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska.

 

Kolejnymi naukowcami, którzy powalczą o udział w finale będą: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Marta Loeffler; doktorant Politechniki Rzeszowskiej Tomasz Madej; doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - Paweł Jarosław Mazurkiewicz; reprezentująca Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski dr Martyna Molak-Tomsia.

 

O swoich zainteresowaniach badawczych opowiedzą również: Dawid Myśliwiec - doktorant Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie; dr inż. Marcin Niemiec z Akademii Górniczo-Hutniczej; lek. Karolina Nowak - doktorantka z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; Magdalena Rusiłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego; Marek Rychter - doktorant Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Goście zgromadzeni w Centrum Nauki Kopernik wysłuchają też: Ewy Siwickiej z walijskiego Aberystwyth University oraz Uniwersytetu Edynburskiego; lek. wet. Natalii Strokowskiej - doktorantki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dr hab. Michała Śmiałka z Politechniki Warszawskiej; dr inż. Bartosza Waltera z Politechniki Poznańskiej; dr hab. Piotra Wasylczyka z Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Swoje wystąpienia zaprezentują też: inż. Maciej Wiśniowski - doktorant Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr Tomasz Włodarski z University College London oraz Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Każdy z naukowców będzie miał do dyspozycji scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie. Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).

 

W tym roku konkursowe wystąpienia ocenią: prof. Ewa Bartnik - Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; Irena Cieślińska - dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Do finału przejdzie dziesięcioro naukowców. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia, można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.

 

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

 

Półfinał piątej polskiej edycji konkursu odbędzie się 27 lutego 2016 w Centrum Nauki Kopernik w godzinach: 13-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Tagi: cnk , famelab
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi