Strona główna Aktualności
Historia i kultura

W Egipcie otwarto Centrum Dokumentacji Akcji Ratunkowej Abu Simbel

29.02.2016 Historia i kultura

Iwona Zych (L) przekazuje archiwalne fotografie na ręce ministra starożytności Egiptu Mamdouha Eldamaty (2 L). Fot. dzięki uprzejmości Hosama Aboud El-Din

Pracami międzynarodowego zespołu pod auspicjami UNESCO, którego celem było uratowanie słynnych świątyń w Abu Simbel przed zalaniem, był polski archeolog i egiptolog – prof. Kazimierz Michałowski. W Egipcie otwarto właśnie Centrum Dokumentacji Akcji Ratunkowej Abu Simbel, które odnotowuje również Polski wkład w to przedsięwzięcie.

Konsekwencją budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej w latach 60. ubiegłego wieku było zalanie olbrzymiego obszaru wzdłuż brzegów Nilu zarówno w Sudanie, jak i w Egipcie. W ten sposób powstało Jezioro Nasera o wymiarach ponad 500 na 35 km w najszerszym punkcie. Jednocześnie wiele zabytków znalazło się pod wodą – to w ramach tej samej akcji Polacy przywieźli do Polski malowidła z katedry w Faras, które obecnie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. W przypadku Abu Simbel i zlokalizowanych tam świątyń Ramzesa II i Nefertari ostatecznie zdecydowano o wycięciu i przeniesieniu ich 60 m wyżej. Zabytki osadzono w sztucznej górze, które ma betonowy rdzeń.

 

„Do zbiorów Centrum Dokumentacji przekazaliśmy zdjęcia z prywatnego archiwum profesorowej Michałowskiej, pokazujące między innymi świątynie w 1959 roku, przed rozpoczęciem akcji, i wizytę w tym miejscu prof. Kazimierza Michałowskiego z małżonką oraz z egiptologami. Chcieliśmy tym samym zaznaczyć nasz polski wkład w przenoszenie świątyni i szerzej w akcje UNESCO ratowania zabytków nubijskich” – wyjaśnia PAP Iwona Zych, zastępca dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW, która uczestniczyła w uroczystości inauguracji Centrum.

 

Zych przypomniała, że w ramach propozycji akcji ratowania świątyń polscy inżynierowie przedłożyli na ogłoszony konkurs projekty ochrony zabytków za pomocą muru obwodowego. Jednak ostatecznie zwyciężyła koncepcja pełnych przenosin świątyń, poprzedzona wycięciem wszystkich ich elementów.

 

„To ogromnie istotne, by opowiedzieć turystom odwiedzającym to stanowisko, w jaki sposób przenoszono świątynie, by uchronić je przed potopem” — skomentował w czasie uroczystości otwarcia Centrum Dokumentacji Hosam Aboud el-Din, dyrektor parku archeologicznego w Abu Simbel, który jest jednocześnie inicjatorem jego powstania.

 

Centrum Dokumentacji Akcji Ratunkowej Abu Simbel otwarto 21 lutego br. Wewnątrz znalazła się arabskojęzyczna ekspozycja pokazująca prace nad tym gigantycznym przedsięwzięciem, gromadzone są tam też pamiątki i dokumenty na jego temat. Na wystawie znajduje się też sprzęt, który wykorzystywano w czasie akcji – m.in. przyrządy miernicze. W centralnej części umieszczono model przedstawiający pierwotną lokalizację świątyń i ich obecne miejsce ekspozycji.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->