Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.03.2016 aktualizacja 03.03.2016

Zdrowie serca zależy od reakcji na stres

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

To nie częstotliwość doświadczania stresu, ale sposób, w jaki na niego reagujemy, wiąże się z ryzykiem występowania chorób układu krwionośnego – zawiadamia czasopismo „Psychosomatic Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii oraz Uniwersytetu Columbia (USA) wykazali, że osoby, które intensywnie przeżywają stres pojawiający się w codziennym życiu (bez względu na częstotliwość jego doświadczania) mają niższy wskaźnik zmienności rytmu zatokowego – miary regulacji pracy serca – a w związku z tym, są bardziej narażone na choroby układu krwionośnego.

W badaniu wzięło udział ponad 900 osób, które w codziennych wywiadach telefonicznych opowiadały o stresujących wydarzeniach minionego dnia, oceniały je pod względem intensywności oraz relacjonowały, jak wiele negatywnych emocji (złości, smutku, strachu) towarzyszyło im w tym czasie.

Na podstawie badania EKG (rejestrującego elektryczną czynność mięśnia sercowego) badacze ustalili, że osoby, które doświadczały w ciągu dnia licznych sytuacji stresowych wcale nie cechowały się mniejszą zmiennością rytmu zatokowego niż osoby, które rzadko miały do czynienia ze stresem. Mała zmienność rytmu zatokowego charakteryzowała za to badanych, którzy silnie reagowali na każde stresujące wydarzenie i odczuwali przy tym wiele negatywnych emocji.

„Wyniki naszego badania pokazują, że indywidualny sposób przeżywania stresu, w tym negatywnych emocji, jest ważniejszy dla zdrowia niż sam fakt doświadczania stresu” – komentuje współautorka badania Nancy L. Sin.

Więcej na ten temat pod adresem: DOI: 10.1097/PSY.0000000000000306 (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024