Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
04.03.2016 aktualizacja 04.03.2016

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej podsumowującej sto dni pracy MNiSW w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 04.03.2016 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej podsumowującej sto dni pracy MNiSW w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 04.03.2016

Pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumował w piątek w Krakowie wicepremier, szef resortu Jarosław Gowin. Skupił się na trzech obszarach: innowacyjności, jakości kształcenia i badań oraz deregulacji szkolnictwa wyższego.

Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na „zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów”. Podziękował swoim poprzednikom na tym stanowisku określając się „spadkobiercą ich dorobku”. „Doceniam wszystko to, co pozytywnego wydarzyło się w świecie szkolnictwa wyższego i nauki w ciągu ostatnich 25 lat i będę kontynuował wszystkie osiągnięcia moich poprzedniczek i poprzedników” - zadeklarował podczas konferencji w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Wśród priorytetów resortu wymienił: innowacyjność i zbudowanie kanałów współpracy w tym zakresie między nauką a biznesem; postawienie na jakość kształcenia i badań naukowych; deregulację i uwolnienie nauki i badań od „gorsetu biurokracji”; odrodzenie polskiej humanistyki, która – według Gowina - w ostatnich latach schodziła na dalszy plan, „zarówno pod względem prestiżu, jak i dostępu do środków finansowych”.

„Bilans otwarcia ma też swoje cienie: w nakładach na naukę i poszczególnych badaczy bardzo odstajemy od średniej unijnej. Polscy naukowcy są też trzy razy bardziej obciążeni obowiązkami dydaktycznymi niż wynosi średnia unijna” - zauważył szef resortu nauki.

Przypomniał, że nakłady na badania i rozwój w Polsce nie przekraczają jednego procenta PKB. Według jego zapowiedzi rząd premier Beaty Szydło będzie dążył do spełnienia zobowiązań unijnych, zakładających przeznaczanie na ten cel 1,7 proc. PKB w 2020 r.

Wicepremier dodał, że „rząd zobowiązuje nowo powołane zarządy spółek Skarbu Państwa” do szybkiego zwiększenia nakładów na badania i rozwój. "Każda z dużych spółek Skarbu Państwa w krótkim czasie będzie przeznaczać na badania i rozwój 1 proc. swoich przychodów" – zapowiedział.

Gowin poinformował, że kończą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o innowacyjności. „Mam nadzieję, że ten projekt szybko przejdzie przez parlament i że jeszcze w tym roku polscy naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli działać pod nowym programem zawierającym wiele ułatwień do prowadzenia działalności innowacyjnej” - zapowiedział.

Z informacji na stronie resortu nauki wynika, że MNiSW przedstawi założenia tzw. małej ustawy o innowacyjności jeszcze w pierwszym kwartale 2016 roku. "Po pierwsze chcielibyśmy podnieść odpisy podatkowe, po drugie chcielibyśmy rozszerzyć listę kosztów kwalifikowanych, po trzecie chcielibyśmy wydłużyć okresy odpisów i po czwarte chcielibyśmy odbiurokratyzować, ograniczyć obowiązki administracyjne związane z kontaktami z Ministerstwem Skarbu, a także z procesem uwłaszczenia" - mówił w piątek w Krakowie wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Oprócz małej ustawy o innowacyjności, przygotowana zostanie też duża ustawa innowacyjna. Jej projekt ma być gotowy w czwartym kwartale br. – wynika z zapowiedzi MNiSW. "Mała ustawa jest szybka i reguluje tylko te kwestie, które uznaliśmy za pilne, które wydaje się, że powinny być niezbędnie, natychmiast zmienione. Duża (ustawa – przyp. PAP) będzie efektem szerokich konsultacji, które zrealizowane zostaną w ramach +Białej księgi innowacji+" - wyjaśniał Dardziński.

Jak powiedział Gowin, tworząc tzw. białą księgę MNiSW chce „dokonać bilansu wszystkich barier, które powodują, że zarówno naukowcy jak i przedsiębiorcy mają wiele problemów w podejmowaniu współpracy i nadania polskiej gospodarce charakteru innowacyjnego".

Za jedno z najważniejszych zadań swojego ministerstwa Gowin uznał odbiurokratyzowanie szkolnictwa wyższego. Zapowiedział, że już wkrótce MNiSW zakończy opracowywanie Pakietu deregulacyjnego – część propozycji zebranych podczas konsultacji wejdzie w życie już od nowego roku akademickiego.

Wicepremier przypomniał też, że w poniedziałek ogłosił rozpoczęcie konkursu na założenia do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zapowiedział, że zwieńczeniem szerokich konsultacji dotyczących nowej ustawy będzie Narodowy Kongres Nauki. „W jego trakcie zaprezentujemy wypracowane wspólnie drogą oddolnego dialogu szczegółowe założenia, a być może nawet proponowany kształt tej nowej ustawy” – powiedział.

Jak wynika z informacji na stronie MNiSW, Narodowy Kongres Nauki odbędzie się w Krakowie w dniach 18-20 września 2017 roku, a poprzedzi go piętnaście miesięcy przygotowań. „W najbliższych tygodniach Rada Programowa zaproponuje sporządzenie raportów dotyczących wskazanych obszarów nauki. We wrześniu rozpoczną się prace zespołów roboczych, które następnie w różnych częściach Polski zaprezentują ich efekty” – poinformował resort nauki.

Minister Gowin zapowiedział również, że zostanie zmieniona rola Polskiej Komisji Akredytacyjnej. „Projekt rozporządzenia jest już gotowy. Ograniczyliśmy m.in. ocenę formalną. PKA będzie organem, który pomoże polskim uczelniom wspiąć się na wyższy poziom” – dodał.

PAP - Nauka w Polsce

agt/ ekr/ lt/ rgr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024