Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. Adam Krętowski rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

05.03.2016 Uczelnie, Ludzie Nauki

Fot. Fotolia

Prof. Adam Krętowski, dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy zagranicznej, został w piątek nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Swoje obowiązki rektor-elekt obejmie 1 września 2016 r.

Krętowski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Zastąpi od września urzędującego od dwóch kadencji rektora prof. Jacka Niklińskiego, który nie mógł po raz trzeci startować w wyborach rektora.

 

Rektor-elekt, który przez ostatnie osiem lat sprawował funkcję prorektora ds. nauki zapowiada kontynuację rozwoju uczelni, która - jak przyznał w rozmowie z dziennikarzami - przeżywa "złoty wiek". Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy bowiem do grona najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, realizuje wiele grantów naukowych oraz inwestycji, których celem jest rozwój badań, szukanie nowych metod leczenia.

 

Prof. Krętowski powiedział, że uczelnia ma zaplanowanych na najbliższe lata wiele działań. Wśród najważniejszych wymienił projekt pod nazwą CBI Plus o wartości ok. 200 mln zł. Znaczna część tych pieniędzy jest - jak mówił - zagwarantowana w ramach Kontraktu Terytorialnego województwa podlaskiego z rządem i będzie pochodzić z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Trwają starania o pozyskanie do współpracy przedsiębiorstw oraz o pieniądze z ministerstwa nauki na wkłady własne uczelni do tych przedsięwzięć.

 

Krętowski powiedział, że główną ideą projektu CBI Plus jest medycyna spersonalizowana. "Chcemy znaleźć takie metody terapii, które są właściwe dla konkretnego pacjenta. Nie dla wszystkich to samo leczenie, bo skuteczność takiego leczenia w różnych chorobach jest różna, czasem bywa bardzo niska. Natomiast wiemy, że mimo, że choroba jest podobna, to pacjenci różnie odpowiadają na różny sposób leczenia - mówił rektor-elekt i wskazał przykład chorób nowotworowych. "Takie metody są już na świecie stosowane i my chcemy być tutaj liderem w tym obszarze" - dodał. W planach jest również laboratorium cyklotronowe i produkcja radiofarmaceutyków o krótkim terminie rozpadu, które są potrzebne do nowoczesnych badań ludzkiego ciała w ośrodku, który stworzyła uczelnia w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Działa tam jeden z najnowocześniejszych w Polsce skanerów PET-MRi, będący hybrydą tomografii pozytonowej i rezonansu magnetycznego.

 

Uczelnia chce też budować centrum badań nad genomem, centrum nutraceutyczne, które będzie się zajmować badaniami nad żywnością funkcjonalną, biobank onkologiczny, centrum analizy i gromadzenia danych. To - jak podkreślił prof. Krętowski - grupa tzw. projektów komercyjnych, związanych ze współpracą z biznesem. "Wiele z tych projektów jest rozpoczętych, wiele wymaga też potwierdzenia finansowania. Natomiast będziemy ciężko pracowali, żeby się to udało" - powiedział rektor-elekt.

 

Dodał, że białostocka uczelnia w wielu, także międzynarodowych rankingach, zajmuje bardzo dobre miejsca, np. pod względem liczby cytowań prac naukowych za granicą. Jej władze myślą m.in. o studiach doktoranckich na wydziale farmaceutycznym po angielsku, czy czteroletnich studiach dla studentów z USA.

 

Profesor zwyczajny Adam Krętowski jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracuje w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Od 2015 r. jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie diabetologii. Jest specjalistą II stopnia z chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii. Odbył wiele staży i szkoleń zagranicznych m.in w Londynie, Waszyngtonie, Seattle, Denver. W swym dorobku ma m.in. 167 prac naukowych w prestiżowych czasopismach naukowych. Prof. Krętowski był również wielokrotnie nagradzany, m.in. indywidualną nagrodą ministra nauki za cykl artykułów poświęconych cukrzycy typu I. Rektor-elekt pełnił również funkcję recenzenta KE w ocenie projektów europejskich dotyczących 7 Programu Ramowego oraz programu Horyzont 2020.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kow/ pz/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi