Strona główna Aktualności
Świat

Badanie krwi może ujawnić nawrót czerniaka

09.03.2016 Świat

Fot. Fotolia

Badanie krwi może wcześnie wykryć nawrót najgroźniejszego z nowotworów skóry – informuje pismo „Cancer Discovery”.

Naukowcy z Cancer Research UK Manchester Institute pobierali krew od siedmiu pacjentów z zawansowanym czerniakiem. Następnie badali obecne w próbkach DNA, które z guzów nowotworowych trafia do naczyń krwionośnych (tak zwana metoda płynnej biopsji).

 

Czerniak to nowotwór, który może powrócić kilka lat po z pozoru zakończonym sukcesem leczeniu. Okazało się, że śledząc poziom nowotworowego DNA we krwi można wykryć nawrót choroby. Pojawiają się wówczas nowe mutacje w genach takich jak NRAS czy PI3K, prawdopodobnie pozwalające guzowi uodpornić się na leki.

 

Większość chorych na czerniaka początkowo dobrze reaguje na leczenie, ale mniej więcej w ciągu roku nowotwór staje się oporny na leczenie. Specjaliści mają nadzieję, że badając krążące DNA uda się optymalnie dopasować metodę leczenia do indywidualnych pacjentów.

 

Mniej więcej u 40 - 50 proc. pacjentów występuje wadliwy gen BRAF i możliwa jest u nich terapia celowana wemurafenibem lub dabrafenibem. Jednak w wielu przypadkach leki te nie są skuteczne albo też guzy po stosunkowo krótkim czasie stają się oporne na leczenie. Gdy się tak stanie, możliwa jest immunoterapia pembrolizumabem, niwolumabem czy ipilimumabem.

 

Jak podkreślił główny autor, prof. Richard Marais, wczesne rozpoznanie wznowy nowotworu pozwala podjąć odpowiednie decyzje terapeutyczne i zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Zanim metoda trafi do użytku klinicznego konieczne są jednak dalsze badania.(PAP)

 

pmw/ krf

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->