Strona główna Aktualności
Zdrowie

Badania nad mózgiem in silico ruszają na UKSW

10.03.2016 Zdrowie

Jedno z laboratoriów w nowo otwartym Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 09.03.2016

Wirtualni pacjenci i symulacje do trenowania operacji na ludzkim mózgu znajdą się w Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, które zainaugurowało działalność 09 marca.

Centrum, jako ośrodek dydaktyczno – badawczy, ma się stać zalążkiem przyszłej Szkoły Medycznej. Powstaną tam elektroniczne modele ciała ludzkiego oraz symulatory do edukacji i treningu medycznego (wirtualni pacjenci). Dzięki nim można będzie symulować operacje chirurgiczne oraz zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej.

 

„Mózg jest najbardziej skomplikowanym żywym organem, stanowi więc olbrzymie wyzwanie naukowe. Jest również wielką szansą z rynkowego punktu widzenia. Społeczeństwo się starzeje, a jedna trzecia światowej populacji ma problemy związane z mózgiem – choroby neurologiczne stanowią 13 proc. wszystkich chorób” - mówił w czasie inauguracji dyrektor Centrum prof. Wiesław Nowiński.

 

„Już Jan Paweł II mówił, że uniwersytet katolicki powinien mieć wydział medyczny. Kibicuję jego powstaniu i błogosławię” – powiedział obecny na uroczystości arcybiskup Kazimierz Nycz.

 

Powstanie Centrum to także krok do opracowania koncepcji Polskiej Doliny Krzemowej. „Trzeba przejść od gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej” – mówił wicepremier minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. - „Wyczerpują się proste rozwiązania dające Polsce przewagę, takie jak utrzymywanie zarobków na niskim poziomie.(…) Projekt Polskiej Doliny Krzemowej wpisuje się w strategiczne cele państwa”.

 

Jak wyjaśnił prof. Nowiński, zbudowanie Polski innowacyjnej wraz z Polską Doliną Krzemową to dla naszego kraju wyzwanie XXI wieku - jak w dwudziestoleciu międzywojennym budowa portu w Gdyni, a po II Wojnie Światowej – odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor od lat promuje tezę, że Polacy są szczególnie utalentowani naukowo. Uważa, że stosowane badania naukowe w wybranych niszach powinny być naszą narodowa specjalnością, zaś innowacyjność - fundamentem polskiej gospodarki. „Potrzebujemy innowacyjnego środowiska naukowców - Polskiego Technopolis (Technopolish). Konieczne jest inwestowanie przede wszystkim w infrastrukturę ludzką” - podkreślił.

 

Jednocześnie zaznaczył - cytując kardynała Wyszyńskiego: „Nie może być ekonomii bez etyki i moralności. Jeżeli mamy niepowodzenia w dziedzinie rozwoju gospodarczego, dzieje się to na skutek braku etyki”.

 

Prof. Nowiński jest autorem ponad pół tysiąca publikacji oraz 51 wniosków patentowych. Z jego cyfrowych atlasów mózgu korzystają studenci medycyny i lekarze na całym świecie. Dzięki nim było na przykład możliwe rozdzielenie - bez spowodowania defektów neurologicznych - zrośniętych głowami zambijskich bliźniaków syjamskich. Cyfrowe atlasy pozwalają zobrazować zarówno poszczególne części mózgu, jak i zaopatrujące je naczynia i otaczające tkanki, co pozwala na wyjątkowo dokładne zaplanowanie wyjątkowo złożonych operacji.

 

Profesor o budowie mózgu uczył się sam – z wykształcenia jest elektronikiem. Jako materiał do pierwszych elektronicznych skanów posłużył mu własny mózg. „Jeśli lekarz pomaga tysiącom pacjentów, a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie medycznych badań naukowych jest najbardziej satysfakcjonującym zajęciem” – podsumował wybór swojej drogi życiowej.

 

Obecnie prof. Nowiński współpracuje z najlepszymi szpitalami w USA (Johns Hopkins, Mayo Clinic, Harvard Medical/MGH) i światowym korporacjami medycznymi (Medtronic, Brainlab, Elekta, Siemens, Philips). Do grona naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dołączył w grudniu 2015.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

pmw/ ula/

Tagi: uksw , inauguracja

Naukowiec, autor komputerowej mapy mózgu, prof. Wiesław L. Nowiński podczas wykładu inauguracyjnego "Od Centrum Anatomii Wirtualnej do Polskiej Doliny Krzemowej" podczas uroczystej inauguracji Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II w Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW Fot. PAP/ Jakub Kamiński 09.03.2016

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi