Strona główna Aktualności

PANel Wiedzy – tym razem we Wrocławiu

16.03.2016 Popularyzacja nauki

Fot. materiały prasowe

Astronom, etnolog i chemik – wystąpią w czasie kolejnej odsłony wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Radę Doktorantów Polskiej Akademii Nauk (PAN). Wydarzenie odbędzie się 17 marca we wrocławskim pubie „Motyla noga”.

W tak nietypowych i nie kojarzących się z nauką miejscach odbyło się już kilkanaście spotkań w cyklu „PANel Wiedzy”. Celem jest promocja nauki oraz osiągnięć naukowych doktorantów studiujących we wszystkich jednostkach PAN. Spotkania odbywają się w tym miastach, w których mieszczą się oddziały PAN. W przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach. Po prezentacjach prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy, dzięki czemu będzie można z nimi swobodnie porozmawiać. Koordynatorem akcji jest Karolina Bejm, członek Rady Samorządu Doktorantów PAN.

 

"Pierwsze tegoroczne spotkanie PANelowe było niebywałym sukcesem. Goście przybyli tak licznie, że w niemałej przecież sali klubokawiarni MamOchotę zabrakło krzeseł i tylko dzięki sprawnej akcji obsługi udało się ustawić kilka dodatkowych rozkładanych siedzisk. Cieszy również, że skład publiczności prezentował pełen przekrój społeczeństwa. Byli z nami zarówno emeryci, jak uczniowie, single, pary oraz całe rodziny” – tak o poprzednim spotkaniu, które odbyło się w lutym w Warszawie, relacjonuje PAP Zbigniew Kubiatowski, pełnomocnik Rady Doktorantów PAN. Najbliższa impreza odbędzie się 17 marca (początek spotkania o godz. 18.00) w pubie „Motyla noga” (ul. Więzienna 6) we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 

Mgr inż. Aleksander Zięcina, doktorant z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, wygłosi prezentację pod tytułem „Magnetyzm w Skali Nano”. Jako doktorant pierwszego roku w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, zajmuje się syntezą oraz badaniem transferów energii w nanomateriałach nieorganicznych domieszkowanych parami jonów lantanowców. Z kolei mgr Magdro Podsiadło, doktorantka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, wystąpi z prelekcją "Taniec masek ludu Nuna z Burkina Faso - tradycja czy działanie artystyczne?". Podsiadło jest również dziennikarką działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej, dzieciństwo spędziła w Gwinei w Afryce Zachodniej. Ukończyła też polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisze doktorat o tradycji tańczących masek ludu Nuna w Burkina Faso. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej i kultura tradycyjnych grup etnicznych Afryki Zachodniej (współpracuje jako programator z Brave Festiwal we Wrocławiu).

 

Ostatnia prelegentka to mgr inż. Urszula Kaszubkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, która przedstawi referat „Wpływ temperatury na działanie aparatury kosmicznej”. Badaczka jest absolwentką wydziału Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Od 2011 r. studiuje astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień pracuje we Wrocławiu w Zakładzie Fizyki Słońca. W ramach doktoratu zajmuje się badaniem temperatury instrumentów tworzonych w ZFS. Przy pomocy programów przeznaczonych do analizy termicznej, wyliczeń matematycznych oraz badań laboratoryjnych pomaga w doborze materiałów i kształtów części tworzących satelity.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi