Strona główna Aktualności

PANel Wiedzy – tym razem we Wrocławiu

16.03.2016 Popularyzacja nauki

Fot. materiały prasowe

Astronom, etnolog i chemik – wystąpią w czasie kolejnej odsłony wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Radę Doktorantów Polskiej Akademii Nauk (PAN). Wydarzenie odbędzie się 17 marca we wrocławskim pubie „Motyla noga”.

W tak nietypowych i nie kojarzących się z nauką miejscach odbyło się już kilkanaście spotkań w cyklu „PANel Wiedzy”. Celem jest promocja nauki oraz osiągnięć naukowych doktorantów studiujących we wszystkich jednostkach PAN. Spotkania odbywają się w tym miastach, w których mieszczą się oddziały PAN. W przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach. Po prezentacjach prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy, dzięki czemu będzie można z nimi swobodnie porozmawiać. Koordynatorem akcji jest Karolina Bejm, członek Rady Samorządu Doktorantów PAN.

 

"Pierwsze tegoroczne spotkanie PANelowe było niebywałym sukcesem. Goście przybyli tak licznie, że w niemałej przecież sali klubokawiarni MamOchotę zabrakło krzeseł i tylko dzięki sprawnej akcji obsługi udało się ustawić kilka dodatkowych rozkładanych siedzisk. Cieszy również, że skład publiczności prezentował pełen przekrój społeczeństwa. Byli z nami zarówno emeryci, jak uczniowie, single, pary oraz całe rodziny” – tak o poprzednim spotkaniu, które odbyło się w lutym w Warszawie, relacjonuje PAP Zbigniew Kubiatowski, pełnomocnik Rady Doktorantów PAN. Najbliższa impreza odbędzie się 17 marca (początek spotkania o godz. 18.00) w pubie „Motyla noga” (ul. Więzienna 6) we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 

Mgr inż. Aleksander Zięcina, doktorant z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, wygłosi prezentację pod tytułem „Magnetyzm w Skali Nano”. Jako doktorant pierwszego roku w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, zajmuje się syntezą oraz badaniem transferów energii w nanomateriałach nieorganicznych domieszkowanych parami jonów lantanowców. Z kolei mgr Magdro Podsiadło, doktorantka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, wystąpi z prelekcją "Taniec masek ludu Nuna z Burkina Faso - tradycja czy działanie artystyczne?". Podsiadło jest również dziennikarką działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej, dzieciństwo spędziła w Gwinei w Afryce Zachodniej. Ukończyła też polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisze doktorat o tradycji tańczących masek ludu Nuna w Burkina Faso. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej i kultura tradycyjnych grup etnicznych Afryki Zachodniej (współpracuje jako programator z Brave Festiwal we Wrocławiu).

 

Ostatnia prelegentka to mgr inż. Urszula Kaszubkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, która przedstawi referat „Wpływ temperatury na działanie aparatury kosmicznej”. Badaczka jest absolwentką wydziału Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Od 2011 r. studiuje astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień pracuje we Wrocławiu w Zakładzie Fizyki Słońca. W ramach doktoratu zajmuje się badaniem temperatury instrumentów tworzonych w ZFS. Przy pomocy programów przeznaczonych do analizy termicznej, wyliczeń matematycznych oraz badań laboratoryjnych pomaga w doborze materiałów i kształtów części tworzących satelity.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi